ΑΛΛΑΓΜΕΝΟ, βελτιωμένο και… ΝΙΚΗ με Σαχτάρ/Έδειξε σκέψεις εντεκάδας

Σαφώς αλλαγμένο και βελτιωμένο ιδιαίτερα στο ανασταλτικό κομμάτι στο τελευταίο του φιλικό στην Αυστρία. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 1-0 της Σαχτάρ, κράτησαν καλά τις γραμμές τους και είχαν ορισμένες καλές στιγμές στην επίθεση. Ο Τραμετσάνι έδειξε σκέψεις εντεκάδας, αφού έκανε μόλις 3 αλλαγές σε αυτό το φιλικό. Πρώτα λεπτά για τον Βιντιγκάλ που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Το γκολ της νίκης ο Χαλένιους στο 84ο λεπτό. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ σε φιλικό παιχνίδι.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το φιλικό ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει κοντά τις γραμμές και να ξεκινά πολύ καλύτερα από το προηγούμενο φιλικό με σχηματισμό 3-5-2, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 19ο λεπτό με τον Τάμαρι, μετά από κάθετη πάσα του Πάβλοβιτς.

Σε γενικές γραμμές οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα τον αγώνα σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, δείχνοντας πως θέλουν να κλείσουν τους χώρους και να εκμεταλλευτούν τις κινήσεις των Τάμαρι και Πάβλοβιτς.

Στο 26΄ο Σόλομον βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και σημάδεψε το δοκάρι, στην συνέχεια ο Βούρος απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Στεπανένκο έκανε το σουτ με τον Μπέλετς να μαζεύει εύκολα.

Σε γενικές γραμμές το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος έδειξε βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό, είχε κοντά τις γραμμές και προσπάθησε να βρει χώρους μπροστά με ηρεμία και πίστη στην τακτική της ομάδας. Οι Ουκρανοί είχαν μερικές ευκαιρίες κυρίως στο τελευταίο 15λεπτο, ωστόσο το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο ήταν σε γενικές γραμμές ισοζυγισμένο.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 54ο λεπτό ο Άλαν έπιασε ένα καλό σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Μπέλετς. Στο 61΄ ο Σόουζα έβγαλε το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση, ο Μιχαϊλοβιτς έδωσε για τον Ντε Βινσέντι με δυσκολία, ο τελευταίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα να αποκρούει

Στο 63΄ ο Βούρος απομάκρυνε σε κόρνερ με τάκλιν πριν ο Τέτε γίνει επικίνδυνος. 4 λεπτά μετά ο Πάβλοβιτς υπό πίεση έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ στα όρια της περιοχής με τον Πιάτοφ να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 75΄το ΑΠΟΕΛ έκανε τις 2 πρώτες του αλλαγές με τους Μάτιτς και Χαλένιους να περνούν στην θέση των Ντε Βινσέντι και Πάβλοβιτς. Στο 79΄ο Βιντιγκάλ πήρε την θέση του Τάμαρι.

Στο 84΄ο Χαλένιους έκανε το 1-0 με κεφαλιά. Ο Γιάκολις έκανε συρτή μπαλιά στην περιοχή, ο τερματοφύλακας απομάκρυνε με την μπάλα να φτάνει στον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ που την έστειλε στα δίκτυα!

Δείτε πως μεταφέραμε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

84- ΓΚΟΛ! Ο Χαλένιους κάνει το 1-0 με κεφαλιά μετά απο απομάκρυνση του τερματοφύλακα της Σαχτάρ!

79-ΒΙΝΤΙΓΚΑΛ στην θέση του Τάμαρι.

75- MATIΤΣ στην θέση του Ντε Βινσέντι και ΧΑΛΕΝΙΟΥΣ στην θέση του Πάβλοβιτς. Πρώτες αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ.

67- EΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σουτ του Πάβλοβιτς στα όρια της περιοχής, σε κόρνερ ο Πιάτοφ!

63- Ο Βούρος απομακρύνει σε κόρνερ με τάκλιν πριν ο Τέτε γίνει επικίνδυνος.

61- Ο Σόουζα έβγαλε το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση, ο Μιχαϊλοβιτς έδωσε για τον Ντε Βινσέντι με δυσκολία, ο τελευταίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

54- Kαλό σουτ απο τον Άλαν πάει άουτ.

49- Γύρισμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Γκέντσογλου μπαίνει στην φάση και εμποδίζει τον επιθετικό της Σαχτάρ που απο κοντά στέλνει την μπάλα άουτ.

46- ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ.

TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42- Ο Άλαν μπήκε στην περιοχή, πριν κάνει το σουτ τον σταμάτησε ο Βούρος.

37- Σουτ του Μοράες, εύκολα μαζεύει ο Μπέλετς.

27- Σουτ του Στεπανένκο αποκρούει εύκολα ο Μπέλετς.

26- ΔΟΚΑΡΙ για την Σαχτάρ με πλασέ του Σόλομον που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας. Ο Βούρος απομάκρυνε σε κόρνερ.

23- Σέντρα του Μιχαϊλοβιτς, ο Πάβλοβιτς μπήκε στην φάση, απομάκρυνε η άμυνα της Σαχτάρ με δυσκολία.

22- Κεφαλιά του Στεπανένκο μετά απο εκτέλεση φάουλ, απομακρύνει ο Μιχαϊλοβιτς.

19- Mεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι έφυγε μπροστά μετά απο κάθετη πάσα του Πάβλοβιτς, ξέφυγε απο τον αμυντικό, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

13- Xωρίς κάποια αξιόλογη φάση σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

2- Πέναλτι ζήτησε το ΑΠΟΕΛ σε πέσιμο του Αλ Τάμαρι.

1- ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Λαφράνς, Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς,  Γιάκολις, Γκέντσογλου, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Πάβλοβιτς.