Άλμα παραμονής με ανατροπή η Σλοβενία!

Η Σλοβενία κέρδισε με 2-1 τη Νορβηγία κι έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Τρίποντο χρυσάφι για τη Σλοβενία, που κέρδισε με 2-1 τη Νορβηγία και μάλιστα με ανατροπή κι έκανε άλμα παραμονής. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη των Σλοβένων στον όμιλο, ενώ από την άλλη η Νορβηγία ότι κι αν γίνει θα παλέψει την τελευταία αγωνιστική με τη Σερβία για την πρωτιά.

Στο 2ο λεπτό ο Νίλαντ έσωσε μετά από σουτ του Βέρμπιτς ενώ στο 11’ ακυρώθηκε γκολ των Νορβηγών για επιθετικό φάουλ. Στο 24ο λεπτό ο Όμπλακ έσωσε μετά από κεφαλιά του Έστιγκορντ.

Τελικά στο 47ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Κάρνιτσνικ, ο Ελιουνούσι έκλεψε κι έδωσε στον Χάαλαντ που γύρισε από το πέναλτι κι έκανε το 0-1.

Ωστόσο στο 70’ ο Σέσκο κινήθηκε στην πλάτης της άμυνας της Νορβηγίας κι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σπόραρ με προβολή εξ επαφής έγραψε το 1-1.

Στο 75ο λεπτό ο Νίλαντ έσωσε μετά από σουτ του Σέσκο ενώ στο 77’ ήταν η σειρά του Όμπλακ να πει όχι σε προσπάθεια του Θόρσμπι και στο 81’ ο Σέσκο με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-1.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ, Κάρνιτσνικ (90+3′ Μπρέκαλο), Μπλάζιτς, Μπιγιόλ, Σίκοσεκ, Τσέριν (90+3′ Στάνκοβιτς), Κούρτιτς, Βέρμπιτς (71’ Λόβριτς), Στογιάνοβιτς, Σπόραρ (88’ Τσρνιγκόι), Σέσκο

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Μέλινγκ, Έστιγκορντ, Χάντσε Όλσεν, Ριέρσον, Μπέργκ, Έντεγκααρντ (71’ Άουρσνες), Θόρστβεντ (61’ Λάρσεν), Χάαλαντ, Ελιουνούσι (70’ Μέλερ Ντέλι), Σέρλοθ (61’ Θόρσμπι).