Διπλό παραμονής για τη Λιντς στο Λονδίνο

Τεράστια νίκη για τη Λιντς που πέρασε με 1-2 από το «Craven Cottage» απέναντι στη Φούλαμ, κλείδωσε την παραμονή αφού πλέον πρέπει να ”αυτοκτονήσει” για να κινδυνέψει κι άφησε εντός επικίνδυνης ζώνης τους γηπεδούχους

PREMIER LEAGUE – 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΟΥΛΑΜ – ΛΙΝΤΣ: 1-2

Γήπεδο: Craven Cottage, London

Τεράστια νίκη για τη Λιντς που πέρασε με 1-2 από το «Craven Cottage» απέναντι στη Φούλαμ, κλείδωσε την παραμονή αφού πλέον πρέπει να ”αυτοκτονήσει” για να κινδυνέψει κι άφησε εντός επικίνδυνης ζώνης τους γηπεδούχους. Μέτριο παιχνίδι από τις δύο ομάδες στο Λονδίνο, με τη Λιντς να παίρνει προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου και πολύ γρήγορα να δέχεται την ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα βρήκε και δεύτερο τέρμα και στη συνέχεια κράτησε εύκολα τη Φούλαμ μακριά από την περιοχή της και μαζί το ”χρυσό” τρίποντο.

Η Λιντς σκόραρε με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8′ με τον Έιλινγκ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 26′ η Φούλαμ είχε καλή στιγμή με σουτ του Μάτζα που απέκρουσε ο Μεσλιέ. Τρία λεπτά αργότερα η Λιντς άνοιξε το σκορ με τον Αλιόσκι να παίζει ένα πλάγιο για τον Χάρισον που γύρισε και ο Μπάμφορντ με ωραίο γυριστό, έκανε το 0-1. Στο 38′ η Φούλαμ έφερε το ματς στα ίσα με τον Λούκμαν να εκτελεί ένα κόρνερ, την μπάλα να περνά απ’ όλους και να φτάνει στον Άντερσον που με ωραίο σουτ, έκανε το 1-1.

Η Λιντς είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 54′ με σουτ του Χάρισον που απέκρουσε ο Αρεολά. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Χάρισον να κλέβει στη μεσαία γραμμή και να περνά για τον Μπάμφορντ που με τη σειρά του πέρασε στον Ραφίνια κι αυτός από κοντά, έκανε το 1-2. Στο 81′ νέα καλή στιγμή για τη Λιντς με σουτ του Ντάλας που πέρασε λίγο έξω.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Άντερσεν, Ανταραμπιό, Ρόμπινσον, Άινα (72′ Τετέ), Λεμινά, Ριντ (63′ Λόφτους-Τσικ), Ανγκισά, Καβαλέιρο, Λούκμαν, Μάτζα (45′ Μίτροβιτς)

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέ, Έιλινγκ, Αλιόσκι, Γιορέντε, Στρούικ, Ρόμπερτς, Ντάλας, Ραφίνια, Χάρισον, Φίλιπς, Μπάμφορντ (77′ Κλιχ)