Ματσάρα στο Λονδίνο με επικό come back της Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 από τη Γουέστ Χαμ αλλά πήραν την ισοπαλία, 3-3

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 3-3

Γήπεδο: London Stadium

Σε ένα από τα ματς της σεζόν στην Αγγλία, η Γουέστ Χαμ και η Άρσεναλ ήρθαν ισόπαλες 3-3, αλλά βγήκαν χαμένες και οι δύο. Τα «σφυριά» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 3-0 αλλά οι «κανονιέρηδες» έκαναν επικό come back και ισοφάρισε σε 3-3.

Στο 8ο λεπτό μετά από σέντρα του Κρέσγουελ από αριστερά  ο Σούτσεκ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 15’ ο Λίνγκαρντ με απίθανο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχή έκανε το 1-0 για τα «σφυριά».

Πριν μάλιστα προλάβει να συνέλθει η Άρσεναλ, στο 17’ η Γουέστ Χαμ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Λίνγκαρντ εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ έξω από την περιοχή και ο Μπόουεν από δεξιά πλάσαρε για το 2-0.

Και μάλιστα στο 33ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπόουεν από δεξιά ο Αντόνιο πήρε την κεφαλιά και ο Σούτσεκ βρήκες λίγο την μπάλα και την έστειλα στα δίχτυα του Λένο για το 3-0. Στο 38’ ο Τσέιμπερς σέντραρε από δεξιά και ο Λακαζέτ κατέβασε στο πέναλτι και με πανέμορφο γυριστό έκανε το 3-1, με την μπάλα να έχει βρει και στον Σούτσεκ. Μάλιστα στο 40’ ο Λακαζέτ πέρασε όμορφα κάθετα στον Σάκα που πλάσαρε πάνω στον Φαμπιάνσκι και στο 45+2’ μετά από κόντρες ο Σακά έκανε το πλασέ  από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 47ο λεπτό ο Τσέιμπερς έβγαλε κάθετα στον Λακαζέτ που τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Φαμπιάνσκι αλλά ο Ντιόπ έσωσε στη γραμμή και στο 52’ ο Γάλλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Φαμπιάνσκι έσωσε.

Μάλιστα στο 61’ μετά από γύρισμα του Τσέιμπερς από δεξιά ο Ντόουσον πέτυχε αυτογκόλ για το 3-2.

Στο 66’ η Γουέστ Χαμ έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία με τον Τίρνεϊ να κόβει τα διαδοχικά σουτ των Μπόουεν και Αντόνιο και στο 67’ το σουτ του Όντεγκααρντ σταμάτησε στα σώματα. Στο 75’ ο Τσέιμπερς έδιωξε προ του Λίνγκαρντ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Λένο, ενώ στο 76’ ο Μπενραχμά μπήκε πανέμορφα στην περιοχή από δεξιά κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Αντόνιο σε κενό τέρμα, πλάσαρε στο δοκάρι.

Το ματς είχε απίθανο ρυθμό και στο 82ο λεπτό ο Πεπέ σέντραρε από δεξιά και ο Λακαζέτ με κεφαλιά έκανε το 3-3. Στο 83’ το σουτ του Πεπέ κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνσκι και στο 85’ ο Ράις έκανε μαγική κούρσα και  σουτ από δεξιά αλλά ο Λένο είπε όχι.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Τσουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ, Ράις, Σούτσεκ, Μπενραχμά (79’ Φρέντερικς), Λίνγκαρντ, Μπόουεν (74 Νόουμπλ), Αντόνιο

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Τσέιμπερς, Λουίζ, Μάρι, Τίρνεϊ, Τζάκα (74’ Σμιθ Ρόου), Παρτέι, Σακά (74’ Πεπέ), Όντεγκααρντ, Ομπαμεγιάνγκ (82’ Μαρτινέλι), Λακαζέτ.

πηγή: aek365.org