Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Τότεναμ στο 2021 καθώς κέρδισε τη Λιντς με 3-0

PREMIER LEAGUE-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΛΙΝΤΣ: 3-0

Γήπεδο: Tottenham Hotspur Stadium

Με το δεξί ξεκίνησε στο 2021 η Τότεναμ, καθώς κέρδισε τη Λιντς με 3-0 κι επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα. Στους 29 βαθμούς η αμάδα του Μουρίνιο, τέσσερις πίσω από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ και μαζί με Έβερτον και Λέστερ.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Αλιόσκι από πλάγια θέση, σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ του Γιορίς, ενώ στο 17’ ο Σον πάτησε περιοχή από αριστερά, κόπηκε και η μπάλα στρώθηκε στον Κέιν που έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 22’ ο Μπάμφορντ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της άμυνας της Τότεναμ αλλά αστόχησε ενώ στο 27’ ο Αλιόσκι έκανε πέναλτι στον Μπερχβάιν και ο Κέιν το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Στο 35ο λεπτό ο Μπερχβάιν γύρισε πανέμορφα στο πέναλτι αλλά έκανε τραγικό σουτ, ενώ στο 41’ ο Χάρισον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Και στο 43ο λεπτό ο Κέιν σέντραρε από δεξιά και ο Σον πετάχτηκε και πλάσαρε από κοντά για το 2-0, πετυχαίνοντας έτσι το 100ο του γκολ με την Τότεναμ, ενώ στο 45’ το σουτ του Ντέιβις έφυγε μόλις έξω.

Στο 49ο λεπτό ο Μελιέ έσωσε μετά από σουτ του Εντομπελέ και από το κόρνερ ο Αλντερβάιρελντ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και παρά την προσπάθεια του Μελιέ, η μπάλα πέρασε τη γραμμή για το 3-0.

Στο 53’ το σουτ του Κέιν από αριστερά έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 57’ ο Σον βγήκε από αριστερά και προσπάθησε να βρει τον Κέιν αλλά ο Στρόικ έκοψε σωτήρια.

Στο 61’ ο Μπερχβάιν βρέθηκε απέναντι στον Μελιέ αλλά ο κίπερ της Λιντς του είπε όχι, όπως έκανε και στο 66’ σε σουτ του Κέιν από δεξιά.

Στο 90+2’ λεπτό αποβλήθηκε ο Ντόχερτι με 2η κίτρινη κάρτα.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Ντόχερτι, Ντέιβις Ντάιερ, Γουίνκς (76’ Σισοκό), Χόιμπιεργκ, Εντομπελέ (78’ Λούκας Μόουρα), Μπερχβάιν, Κέιν (87’ Βινίσιους), Σον

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Αλιόσκι (64’ Σάκλετον), Ντάλας, Έιλινγκ, Στρόικ, Φίλιπς, Ραφίνια, Κλιχ, Ροδρίγο (65’ Πάμπλο Ερνάντεθ), Χάρισον (61’ Πόβεδα Οκάμπο), Μπάμφορντ