Ο «δήμιος» Σον και η Τότεναμ προσγείωσαν τη Σίτι!

Με γκολάρα του Σον, η Τότεναμ ξεκίνησε με ονειρεμένο τρόπο το 2021-22 καθώς επιβλήθηκε 1-0 εντός έδρας της πρωταθλήτριας, Μάντσεστερ Σίτι.

Η Σίτι μπήκε με το πόδι στο γκάζι και τρανή απόδειξη είναι το γεγονός πως με τη συμπλήρωση των πρώτων έξι λεπτών είχε τρεις εξαιρετικές στιγμές για να μπει στη θέση του οδηγού. Στο 4′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιοντογκάν πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντο δοκάρι, στο 5′ η κεφαλιά του Φερναντίνο (μετά απο άστοχη έξοδο του Λιορίς) έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι ενώ στο 6′ το πλασέ του Κανσέλο από πλεονεκτική θέση ήταν και αυτό άστοχο.d,

Το 15λεπτο βρήκε τους πρωταθλητές Αγγλίας να φτάνουν σχεδόν στο 80% την κατοχή μπάλας όμως από το 20′ και μετά η Τότεναμ όχι μόνο άρχισε να ισορροπεί και να μην επιτρέπει στους παίκτες του Γκουαρδιόλα να κυκλοφορούν με άνεση τη μπάλα και να μπαίνουν στην περιοχή της αλλά είχε και εκείνη δύο ευκαιρίες για γκολ.

Στο 24′ ο Μόουρα είδε το σουτ του αποκρούεται στο ύψος της μικρής περιοχής και στο 40′ το σουτ του Κέιν με καλές προϋποθέσεις έφυγε άουτ, με τους πολίτες από την πλευρά τους να έχουν ως επικίνδυνη φάση όλο αυτό το διάστημα το σουτ του Μαχρέζ από καλή θέση που έφυγε εκτός εστίας.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές τελικές προσπάθειες (4-8), όμως ουδεμία ήταν εντός εστίας, με το πρόβλημά και για τις δύο ομάδες να εντοπίζεται στο εύκολο γκολ δείγμα έλλειψης κλασικού φορ (με Σον στην κορυφή η Τότεναμ, με Φεράν Τόρες η Σίτι).

Ωστόσο, όταν η Τότεναμ κατάφερε να βρει την πρώτη της τελική στην εστία, δεν λάθεψε. Αυτή ήρθε στο 55′ μέσω ταχύτατης κόντρας που έβγαλαν τα σπιρούνια με τους Μπέρχβαϊν και Σον, με τον πρώτο να κουβαλάει για αρκετά μέτρα τη μπάλα και να τροφοδοτεί τον δεύτερο και τον Νοτιοκορεάτη να εκτελεί με αριστερό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής τον Έντερσον.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέρχβαϊν είχε απίστευτη ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της Σίτι όμως αστόχησε στο τετ α τετ του με τον Έντερσον, με την Σίτι στη συνέχεια να ανακτά την κατοχή και να προσπαθεί να κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους αλλά να χρειάζεται να φτάσει το 75ο λεπτό για να έχει σουτ εντός εστίας, αυτό του Γκρίλις που σταμάτησε ο Λιορίς.

Ο Γκουαρδιόλα έριξε στο ματς και τον -όχι 100% έτοιμο- Ντε Μπράινε στο 79′, και ο Βέλγος μεσοεπιθετικός υποχρεώσε τον Λιορίς σε δύσκολη επέμβαση στο 84′ με σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Γάλλος ήταν θετικός και δύο λεπτά αργότερα, διώχνοντας σε κόρνερ με το πόδι το σουτ του Τόρες από πλάγια θέση.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή φάση στο ματς, με την Τότεναμ να κρατάει το χρυσό 1-0 μέχρι το φινάλε και να παίρνει τεράστια νίκη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της με τον Νούνο Ε

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λιορίς, Τανγκάνγκα (83′ Ντόχερτι), Σάντσεζ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Σκιπ, Χόιμπιεργκ (90′ Ρομέρο), Μπέρχβαϊν (77′ Λο Σέλσο), Άλι, Μούρα, Σον

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Άκε, Μεντί (79′ Ζιντσένκο), Γκρίλις, Φερναντίνιο, Γκιουντογκάν, Μαχρέζ (79′ Ντε Μπράινε), Τόρες, Στέρλινγκ (70′ Ζεσούς)