Πέταξε για τα αστέρια η Λέστερ

Η Λέστερ κέρδισε με ανατροπή την Κρίσταλ Πάλας (2-1) κι έκανε άλμα για την τετράδα

PREMIER LEAGUE-33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΣΤΕΡ-ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: 2-1

Γήπεδο: King Power Stadium

Κλειδώνει το σεντόνι η Λέστερ που κέρδισε με 2-1 την Πάλας κι έφτασε τους 62 βαθμούς την ίδια στιγμή που η 5η, Γουέστ Χαμ, έχει 55 πόντους.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Βάρντι προσπάθησε να αποφύγει τον Γκουαΐτα, με τον Ισπανό να τον κλείνει σωστά και να μην του επιτρέπει να σκοράρει ενώ στο 12’ η Πάλας  έκλεψε στο κέντρο, ο Εζέ άνοιξε με τη μία αριστερά στον Ζαχά κι εκείνος πα΄σαρε με το δεξί για το 0-1.

Στο 19ο λεπτό ο Γκουαΐτα έσωσε μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Τίλεμανς, ενώ στο 50’ ο Ιεανάτσο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καστάιν από κοντά πλάσαρε για το 1-1΄.

Στο 55ο λεπτό ο Τόμας πρόλαβε σωτήρια τον Μπεντεκέ και στο 59’ ο Γκουαΐτα έσωσε μετά από σουτ του Μάντισον και στο 64’ ο Ισπανός έσωσε μετά από σουτ του Βάρντι.

Στο 68ο λεπτό ο Σμάιχελ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Μπεντεκέ και στο 78’ ο Ιεανάτσο έκανε το διαγώνιο σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω.

Όμως στο 80’ ο Ιεανάτσο κατέβασε όμορφα στα δεξιά της περιοχής της Πάλας, γύρισε και με φοβερό σουτ έκανε το 2-1.

Στο 90ο λεπτό η Λέστερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3ο γκολ, με τον Αγιόθε να πλασάρει πάνω στον Γκουαΐτα από ιδανικό σημείο.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σογιουντσού, Έβανς, Φοφανά, Καστάιν, Τόμας (70’ Ολμπράιτον), Καστάιν, Τίλεμανς, Μάντισον (70’ Αγιόθε Πέρεθ), Ιεανάτσο, Βάρντι

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κουγιατέ, Γουόρντ, Νταν, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς (83’ ΜακΚάρθι), Ρίντεβαλντ (85’ Σλουπ), Εζέ, Αγιού (79’ Τάουνσεντ), Μπεντεκέ, Ζαχά

πηγή: aek365.org