Τέσσερις… ασύλληπτες τραγωδίες της τελευταίας αγωνιστικής που προηγήθηκαν της Ντόρτμουντ!

Μετά το κάζο της Ντόρτμουντ κόντρα στη Μάιντς, θυμηθήκαμε τέσσερις προηγούμενες περιπτώσεις ομάδων, που «αυτοκτόνησαν», αφήνοντας τον τίτλο να γλιστρήσει από τα χέρια τους την τελευταία αγωνιστική!

Με αφορμή την «αυτοκτονία» της Ντόρτμουντ με την οδυνηρή εντός έδρας ισοπαλία της με τη Μάιντς που της στέρησε την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Bundesliga και με την Μπάγερν να «ανοίγει το δώρο» και να ανεβαίνει στην κορυφή του γερμανικού ποδοσφαίρου για 33η φορά στην ιστορία της, θυμηθήκαμε τέσσερις μεγάλες ανατροπές του παρελθόντος, όταν ο τίτλος άλλαξε χέρια την τελευταία αγωνιστική στα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα!

Λίβερπουλ – Premier League 1988-89

26 Μαΐου του 1989, με τη Λίβερπουλ να υποδέχεται την Άρσεναλ στο κατάμεστο «Άνφιλντ». Οι Λονδρέζοι έκαναν μια φανταστική σεζόν και βρισκόντουσαν στην κορυφή της βαθμολογίας στο μεγαλύτερο διάστημα εκείνης της σεζόν, όμως μετά από συνεχόμενα «στραβοπατήματά» τους μπαίνοντας στην «τελική ευθεία», επέτρεψαν στην κυρίαρχη εκείνη τη δεκαετία Λίβερπουλ, να προσπεράσει. Σε εκείνον τον τελικό για την κατάκτηση του τίτλου, οι «κανονιέρηδες» χρειαζόντουσαν (όχι απλώς) νίκη (αλλά και) με δύο γκολ διαφορά, έτσι ώστε να στεφθούν πρωταθλητές για 9η φορά στην ιστορία τους!

Όλα τα δεδομένα ήταν υπέρ της Λίβερπουλ, όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ και με τις ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες να είναι λιγοστές. Ωστόσο, η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, χάρη σε γκολ του Άλαν Σμιθ, αυξάνοντας ολοένα και περισσότερο την πίεσή της μπροστά από την εστία των αντιπάλων της όσο περνούσαν τα λεπτά. Τελικά, το γκολ της μεγάλης ανατροπής ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Μάικλ Τόμας, ο οποίος «έκλεψε» τον τίτλο από τη Λίβερπουλ και τον χάρισε στην ομάδα του!

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια – La Liga 1992-93

Μετά από μία ονειρεμένη σεζόν, η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια κατάφερε να πραγματοποιήσει πορεία πρωταθλητισμού, μόλις τρεις σεζόν αφότου είχε επιστρέψει στη La Liga και μετά από πολλά χρόνια στις χαμηλότερες κατηγορίες. Αντίπαλός της στη συναρπαστική μάχη του τίτλου η σπουδαία Μπαρτσελόνα των Κρόιφ, Λάουντρουπ, Ρομάριο και Στόιτσκοφ, ενώ όλα έμελλε να κριθούν την τελευταία μέρα του πρωταθλήματος, με την Κορούνια να μπαίνει στην «τελική ευθεία» έχοντας προβάδισμα δύο βαθμών! Η Μπαρτσελόνα φιλοξενούσε τη Σεβίλλη στο «Καμπ Νου», ενώ η Ντεπορτίβο όφειλε να ψάξει τη νίκη κόντρα στη Βαλένθια μέσα στο καυτό «Ριαθόρ», με τις δύο αναμετρήσεις να διεξάγονται ταυτόχρονα!

Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στο ημίχρονο κόντρα στους Ανδαλουσιανούς, ωστόσο σκόραρε τέσσερις φορές στο δεύτερο 45λεπτο, φτάνοντας στη μεγάλη ανατροπή και ξεπερνώντας στη βαθμολογία την Ντεπορτίβο, η οποία δυσκολευόταν πολύ να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Βαλένθια. Μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι πήραν πέναλτι και την ευκαιρία να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σέρβος αμυντικός, Μίροσλαβ Τζούκιτς, ο οποίος είχε σκοράρει μόλις 5 γκολ στα δύο χρόνια παρουσίας του στην ομάδα της Γαλικίας. Απέναντί του ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Βαλένθια ονόματι Βάθκεθ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτέλεση του αντιπάλου του, στερώντας έναν ιστορικό τίτλο στην Ντεπορτίβο και χαρίζοντάς τον στην Μπαρτσελόνα!

Λεβερκούζεν – Bundesliga 1999-00

Μπαίνοντας στην καλύτερη περίοδο της ιστορίας της και έχοντας τερματίσει στη δεύτερη θέση της Bundesliga τη σεζόν 1998-99, η Λεβερκούζεν των Μπάλακ, Νοβότνι, Σνάιντερ και Νόιβιλ κατάφερε να διεκδικήσει ξανά τα σκήπτρα της πρωταθλήτριας, κάνοντας εντυπωσιακό δεύτερο γύρο (12 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα) και μπαίνοντας στην τελευταία αγωνιστική έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από την Μπάγερν Μονάχου! Ένα βήμα της έλλειπε για να φτάσει στην κορυφή του γερμανικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά στην ιστορία της! Να πάρει τη νίκη στην έδρα της αδιάφορης βαθμολογικά Ουντερχάκινγκ.

Το αυτογκόλ του Μπάλακ στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης έφερε τα πρώτα μαύρα σύννεφα πάνω από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη συνέχεια πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους, αλλά βρήκαν απέναντί τους τον απροσπέλαστο τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Γκέρχαρντ Τρέμελ. Με ένα ακόμα γκολ στην αντεπίθεση, η Ουντερχάκινγκ πήρε την ανέλπιστη νίκη και έριξε τη Λεβερκούζεν στα… τάρταρα, αφού ταυτόχρονα η Μπάγερν έκανε το καθήκον της, επικρατώντας 3-1 της Βέρντερ Βρέμης και κατακτώντας τον πολυπόθητο τίτλο!

Ίντερ – Serie A 2001-02

Αξέχαστη η σεζόν 2001-2002 στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας, με τις ΊντερΓιουβέντους και Ρόμα να διεκδικούν την κατάκτηση του σκουντέτο, μπαίνοντας στην τελευταία αγωνιστική! Οι «νερατζούρι» με τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ στον πάγκο τους βρισκόντουσαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 69 βαθμούς, ενώ η Γιουβέντους είχε 68 και η Ρόμα 67!

Παρά το μικρό βαθμολογικό της πλεονέκτημα, η Ίντερ είχε το δυσκολότερο έργο από τις τρεις στο φινάλε του πρωταθλήματος, αφού έπρεπε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της ποιοτικότατης Λάτσιο, για να στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά από to 1989. Ωστόσο, το κλίμα ήταν φιλικό για την Ίντερ εκείνο το απόγευμα στο «Ολίμπικο», αφού οι φίλοι της Λάτσιο αποφάσισαν να στηρίξουν τους φιλοξενούμενους, στη μάχη τους με τη συμπολίτισσα Ρόμα και τη μισητή Γιουβέντους, στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Όλα έμοιαζαν όμορφα για την Ίντερ, όταν ο Κρίστιαν Βιέρι της έδωσε το προβάδισμα στο 12ο κιόλας λεπτό του αγώνα στη Ρώμη, όμως 8 λεπτά αργότερα ο Πομπόρσκι ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λάτσιο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στη θέση του οδηγού στο 24’ με εύυστοχη κεφαλιά του Ντι Μπιάτζιο, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με δράστη ξανά τον Πομπόρσκι! Στο δεύτερο 45λεπτο οι «λατσιάλι» κυριάρχησαν και με δύο ακόμα γκολ διαμόρφωσαν το τελικό 4-2, με την Ίντερ να χάνει την κούπα μέσα από τα χέρια της, αφού τόσο η Ρόμα (1-0 την Τορίνο), όσο και η Γιουβέντους (2-0 την Ουντινέζε) πανηγύρισαν νίκες, με τους «μπιανκονέρι» να στέφονται πρωταθλητές και τους «νερατζούρι» να αρκούνται στην διόλου τιμητική 3η θέση.

πηγή: sport-fm.gr