Αφεντικό στο Μάντσεστερ η Σίτι και φουλ για μυθικό τρεμπλ! (vid)

Φουλ για μυθικό τρεμπλ η Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα. Οι «πολίτες» κέρδισαν με 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του «Γουέμπλεϊ», σήκωσαν το 7ο Κύπελλο Αγγλίας στην ιστορία τους κι έκαναν το νταμπλ ενώ στο επόμενο Σάββατο αγωνίζονται στον τελικό του Champions League.

Η Σίτι μπήκε με το πόδι στο γκάζι και μόλις στα 13 δευτερόλεπτα άνοιξε το σκορ. Ο Ορτέγκα έκανε το γέμισμα, ο Χάαλαντ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Λίντελεφ τη δεύτερη και η μπάλα στρώθηκε στον Γκιντογκάν που με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 4’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Ντίας έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω και στο 17’ ο Γκιντογκάν έβγαλε για τον Χάαλαντ που δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα μέσα στην περιοχή.

Στο 21’ ο Χάαλαντ γύρισε και σούταρε έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 24’ η κεφαλιά του Ράσφορντ πέρασε αρκετά έξω και στο 28’ ο Ντε Μπρόινε έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Ντε Χέα.

Και από το πουθενά στο 32’ η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκρίλις και ο Φερνάντες εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 1-1.

Μάλιστα στο 42ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βαράν έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε και στο 51’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Γκιντογκάν έπιασε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή κι έγραψες το 2-1.

Στο 69ο λεπτό ο Ράσφορντ έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 71’ ο Ντε Χέα απέκρουσε μετά από σουτ του Χάαλαντ και στην επαναφορά ο Γκιντογκάν σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκαρνάτσο έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Ορτέγκα και στο 80’ ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από τον Ακάντζι και μόλις άουτ.

Στο 84’ ο Χάαλαντ κέρδισε την κόντρα μέσα στην περιοχή και η μπάλα πέρασε μόλις έξω και στο 90+2’ μετά από γέμισμα η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Σίτι, ο Βαράν πλάσαρε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Ορτέγκα νίκησε τον ΜακΤόμινεϊ.