Κύπελλο Αγγλίας: Με buzzer beater γκολάρα, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στα ημιτελικά

Ένας δανεικός, από τη Σίτι, έστειλε στους «4» τη Σέφιλντ, που επικράτησε 3-2 της Μπλάκμπερν

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μπλάκμπερν 3-2
(28′ Γκάλαχερ αυτογκόλ, 81′ ΜακΜπέρνι, 90’+1′ Ντόιλ/ 21′ Μπρέρετον, 60′ Σμόντιτς)

Για πρώτη φορά μετά το 2014, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ θα βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Το οφείλει στον Τόμι Ντόιλ, αφού ο, δανεικός από τη Μάντσεστερ Σίτι, μέσος, με ένα υπέροχο γκολ, στο 91′, χάρισε τη νίκη στη Σέφιλντ, που επικράτησε 3-2 της Μπλάκμπερν.

Στο 18′, η Μπλάκμπερν απείλησε, όταν ο Γκάλαχερ βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού Ρόμπινσον και ο διαιτητής, με χρήση VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Έτσι, στο 21ο λεπτό, ο Μπρέρετον, που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, δίνοντας προβάδισμα στην Μπλάκμπερν. Επτά λεπτά αργότερα, ήρθε η απάντηση της Σέφιλντ. Ο Εντιαγέ έπιασε το σουτ, από μακρινή απόσταση, η μπάλα κόντραρε στον Γκάλαχερ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, με τον φορ της Μπλάκμπερν να χρεώνεται αυτογκόλ, για το 1-1. Στο 33′, από εκτέλεση φάουλ των παικτών της Μπλάκμπερν, ο Χίαμ έπιασε τη κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ της Σέφιλντ σε θαυμάσια επέμβαση.

Στο 49′, ο Φοντέρινχαμ χρειάστηκε να πραγματοποιήσει διπλή επέμβαση, αφού, πρώτα εξουδετέρωσε πλασέ του Μπρέρετον και, στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας της Σέφιλντ σταμάτησε και τον Μόρτον. Στο 58′, από το πουθενά, ο ΜακΑτί της Σέφιλντ βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Μπλάκμπερν, με τον Πιρς να αποκρούει. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Μπλάκμπερν πήρε, ξανά, προβάδισμα, όταν η κάθετη πάσα του Γκάλαχερ βρήκε αποδέκτη τον Σμόντιτς και εκείνος πλάσαρε για το 1-2. Μάλιστα, στο 71ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σφραγίσουν πρόκριση, όταν ο Χετζ σημάδεψε το δοκάρι. Η Μπλάκμπερν το πλήρωσε στο 81ο λεπτό, όταν ο ΜακΜπέρνι, παρά την πίεση των αμυντικών, βρήκε τον τρόπο να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-2. Η ολική ανατροπή και πρόκριση της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είχε την υπογραφή του Ντόιλ, με το φανταστικό γκολ που πέτυχε στο 91′, για το τελικό 3-2.