Απλά… κυνικά η Τσέλσι (VIDEO)

Τεράστια νίκη για την Τσέλσι που όντας ανώτερη στις λεπτομέρειες, πέρασε με 0-2 από το «Ramón Sánchez-Pizjuán» της Σεβίλλης απέναντι στην Πόρτο και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά του φετινού Champions League

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ – 1ος ΑΓΩΝΑΣ

ΠΟΡΤΟ – ΤΣΕΛΣΙ: 0-2

Γήπεδο: Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán – Seville

Τεράστια νίκη για την Τσέλσι που όντας ανώτερη στις λεπτομέρειες, πέρασε με 0-2 από το «Ramón Sánchez-Pizjuán» της Σεβίλλης απέναντι στην Πόρτο και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά του φετινού Champions League. Μετριότατο παιχνίδι στη Σεβίλλη, με την Πόρτο να είναι η ομάδα που προσπαθούσε να δημιουργήσει στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και αυτή που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, σε αντίθεση με τους Λονδρέζους του Τόμας Τούχελ που απλά μετέτρεψαν σε γκολ τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχαν και πλέον πρέπει να αυτοκτονήσουν για να χάσουν αυτήν την πρόκριση.

Η Πόρτο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12′ με τον Ουρίμπε να κάνει ωραίο κοντρόλ και βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 23′ ο Μεντί απέκρουσε τελευταία στιγμή την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Οτάβιο και στη συνέχεια της φάσης ο Ζαϊντού πήρε το ριμπάουντ, αλλά από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 32′ και στην πρώτη της ευκαιρία, η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Ζορζίνιο να περνά για τον Μάουντ που με απίθανη προσποίηση ”άδειασε” τον Ζαϊντού και με διαγώνιο σουτ, έκανε το 0-1. Στο 43′ η Πόρτο απείλησε με σουτ του Κορόνα που έκοψε τελευταία στιγμή ο Αθπιλικουέτα διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Οτάβιο, ο Πέπε πήρε την κεφαλιά αλλά Μεντί απέκρουσε.

Η Πόρτο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 51′ με τον Μαναφά να περνά για τον Μαρεγκά που άφησε πίσω του τον Ρίντιγκερ και σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Μεντί απέκρουσε. Στο 57′ νέα καλή στιγμή για τους «δράκους» με σουτ του Λουίς Ντίας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 64′ η Τσέλσι απείλησε με τον Ρις Τζέιμς να εκτελεί ένα φάουλ και τον Αθπιλικουέτα να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Στο 84′ νέα καλή στιγμή για τους Λονδρέζους με σουτ του Πούλισικ που κατέληξε στο δοκάρι του Μαρτσεσίν. Ένα λεπτό αργότερα η Τσέλσι τελείωσε το παιχνίδι με τον Τσίλγουελ να εκμεταλλεύεται το τραγικό κοντρόλ του Κορόνα και αφού πέρασε και τον Μαρτσεσίν, έκανε το 0-2 σε κενή εστία.

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσεσίν, Μαναφά (83′ Κονσεϊνσάο), Εμπεμπά, Πέπε, Ζαϊντού, Γκρούιτς, Ουρίμπε, Κορόνα, Οτάβιο (83′ Φάμπιο Βιέιρα), Λουίς Ντίας, Μαρεγκά (83′ Τόνι Μαρτίνεθ)

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Ρις Τζέιμς (80′ Τιάγκο Σίλβα), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (90+2′ Έμερσον), Τσίλγουελ, Μάουντ (80′ Καντέ), Χάβερτς (65′ Ζιρού), Βέρνερ (65′ Πούλισικ

πηγή: aek365.org