”Κόλλησε” στο Βέλγιο η Λάτσιο

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – 6ος ΟΜΙΛΟΣ – 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΙΖ – ΛΑΤΣΙΟ: 1-1

Γήπεδο: Jan Breydelstadion – Bruges

Μοιρασιά για Μπριζ και Λάτσιο που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Jan Breydelstadion» και συνεχίζουν μαζί στην πρώτη θέση του ομίλου.

Η Λάτσιο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4′ με σουτ του Κορέα που απέκρουσε ο Μινιολέ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Μάρουσιτς να γυρίζει για τον Κορέα που με ωραίο σουτ με το αριστερό, έκανε το 0-1. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Μπριζ κέρδισε πέναλτι για τράβηγμα του Πάτρικ στον Ριτς, με τον Βανάκεν ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Στις καθυστερήσεις οι Λατσιάλοι απείλησαν με σουτ του Ακπα-Άκπρο που πέρασε λίγο έξω.

Η Μπριζ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52′ με τον Μποναβεντούρ να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Ρέινα που απέκρουσε με τα πόδια, όπως και στο 64′ κεφαλιά του Ριτς. Τρία λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους Βέλγους με τον Μάτα να βγάζει σέντρα, την μπάλα να περνά απ’ όλους και να φτάνει στον Σομπόλ που από κοντά την έστειλε λίγο έξω. Στο 77′ η Λάτσιο απείλησε με σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που απέκρουσε ο Ρέινα, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε ευκαιρία και η Μπριζ με σουτ του Βόρμερ που πέρασε λίγο έξω.

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μάτα, Κοσουνού, Ντελί, Ντιατά, Βόρμερ, Ριτς, Βανάκεν, Σόμπολ, Ντε Κατελάερ (84′ Λανγκ), Μποναβεντούρ

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Πάτρικ (45′ Αντρέας Περέιρα), Χόεντ, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Ακπα-Άκπρο, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φαρές (56′ Μουρίγκι), Κορέα, Καϊσέδο (68′ Κζιζ)

πηγή: aek365.org