Η Σεβίλλη κέρδισε τη Ρεν με 1-0, χάρις σε γκολ του Ολλανδού φορ

CHAMPIONS LEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΡΕΝ: 1-0

Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Σεβίλλη επί της Ρεν, ενώ είχε ευκαιρίες για πολύ μεγαλύτερο σκορ.

Στο 3ο μόλις λεπτό το σουτ του Οκάμπος πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 5’ ο Γκομίς έσωσε μετά από σουτ του Νάβας και στο επόμενο λεπτό ο Μουνίρ έπιασε φοβερό σουτ αλλά ο Γκομίς βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι.

Η Σεβίλλη πίεσε κι άλλο και στο 24’ ο Γκομίς έσωσε και παλι μετά από κεφαλιά του Κάρλος ενώ στο 26’ έσωσε ξανά μετά από σουτ του Οκάμπος και στο 27’ η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ πέρασε ελάχιστα έξω.

Ο Γκομίς είπε όχι και σε φοβερό σουτ του Κουντέ, ενώ στο 29’ ο αμυντικός της Σεβίλλης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπουριζό έσωσε στη γραμμή.

Η Σεβίλλη πίεσε και στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό ο Ακούνια έβγαλε όμορφη σέντρα και ο Ντε Γιονγκ με άνοιξε πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ο Γκομίς είπε όχι και σε κεφαλιά του Ντε Γιονγκ στο 62ο λεπτό όπως έκανε και ο Μπόνο σε φάουλ του Γκρενιέ στο 69’. Στο 72ο λεπτό η Σεβίλλη έχασε νέα ευκαιρία με τον Οκάμπος και στο 74’ η κεφαλιά του Κουντέ πέρασε λίγο έξω όπως και το σουτ του Μουνίρ στο 75’.

Η Σεβίλλη πίεσε κι άλλο και στο 78’ το σουτ του Ράκιτιτς πέρασε λίγο έξω ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χορδάν είχε δοκάρι.

Στο 90+2’ ο Γκομίς νίκησε τον Εν Νεσιρί σε μοναδικό τετ α τετ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ακούνια, Νάβας, Φερνάντο, Τόρες, Μουνίρ (84’ Εν Νεσιρί), Ντε Γιονγκ (84’ Βάσκες), Χορδάν (88’ Γκουντέλι), Οκάμπος

ΡΕΝ: Γκομίς, Ντα Σίλβα, Τεριέ, Γκρενιέ (77΄Ντελ Καστίγιο), Ζιρασί, Μπουριζό (49’ Λεά Σιλικί), Ντοκού, Ρουγκάνι (17’ Οζέρντ), Τραορέ, Μαρτίν, Σοπί (77’ Νταλμπέρτ)

πηγή: aek365.org