Πάρτι της Σίτι… σκόρπισε τη Ρεάλ και τώρα τελικός με Ίντερ

Η Μάντσεστερ Σίτι ισοπεδωτική στο πρώτο ημίχρονο καθάρισε εκεί την πρόκριση με δύο γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα. Διέλυσε 4-0 την Ρεάλ Μαδρίτης και πάει στην Κωνσταντινούπολη να αντιμετωπίσει την Ίντερ ψάχνοντας το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της.

Εφιάλτης

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε ότι και στο πρώτο παιχνίδι στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου στην αρχή του αγώνα… κυριάρχησε. Υπήρξε μια μεγάλη διαφορά όμως αυτή την φορά. Σκόραρε.

Μετά τις δύο καταπληκτικές επεμβάσεις του Κουρτουά σε κεφαλιές του Χάαλαντ (13′ και 21′) ο Μπερνάρντο Σίλβα σκόραρε (23′) μετά από καταπληκτική κάθετη πασα στο Ντε Μπρόινε.

Κάπου εκεί η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε να δει αν παίζει ο Έντερσον. Βγήκε τρεις φορές στην επίθεση σε όλο το πρώτο ημίχρονο (…το λέει η στατιστική όχι εμείς) και λίγο έλειψε να φτιάξει δύο τετ-α-τετ αλλά τελευταία στιγμη πρόλαβαν Γουόκερ και Έντερσον ενώ ο Κρόος λίγο έλειψε να γκρεμίσει το δοκάρι (33′) με τρομερό σουτ.

Πάνω που πίστευες ότι η Ρεάλ συνήλθε να και το δεύτερο γκολ πάλι από τον Μπερνάρντο Σίλβα (37′) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το 2-0 δεν δείχνει την πολιορκία που ακολούθησε.

Ρίσκο χωρίς ανταμοιβή

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε στο γήπεδο αποφάσισμένη να πιέσει, να παίξει πιο ψηλά και να ρισκάρει. Σίγουρα το ματς ήταν πιο ισορροπημένο αλλά δεν χάθηκε ποτέ ο έλεγχος για την Σίτι.

Καλύτερη στιγμή των μαδριλένων ένα φάουλ του Άλαμπα που έδιωξε εντυπωσιακά κόρνερ ο Έντερσον (51′) και μετά άρχισαν οι αλλαγές.

Ο Χάαλαντ είχε τρίτη μεγάλη ευκαιρία αλλά νικήθηκε ξανά από τον Κουρτούα σε τετ-α-τετ με την μπάλα με την απόκρουση του Βέλγου η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι (73′).

Το τρίτο γκολ ήρθε τελικά από στημένη μπάλα. Εκτέλεση φάουλ και μετά από κεφαλιά του Ακάντζι η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Μιλιτάο και κατέληξε στα δίχτυα (76′) ενώ τις καθυστερήσεις, με την πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Χούλιαν Άλβαρες υπέγραψε το τελικό 4-0 (90+1).

Η Σίτι φέτος απέκλεισε την Ρεάλ Μαδρίτης. Προκρίθηκε στον δεύτερο τελικό της ιστορίας της και στην Τουρκία θα ψάξει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της με αντίπαλο την Ίντερ.

Μάντσεστερ Σίτι : Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι – Στόουνς, Ρόδρι – Σίλβα, Ντε Μπρόινε (84′ Φόουντεν), Γκιουντογκάν (79′ Μάχρεζ), Γκρίλις – Χάαλαντ (89′ Άλβαρες)

Ρεάλ Μαδρίτης : Κουρτουά – Καρβαχάλ (80′ Βάσκεθ), Μιλιτάο, Άλαμπα, Καμαβινγκά (79΄ Τσουαμένι) – Κρόος (70′ Ασένσιο), Μόντριτς (63′ Ρούντιγκερ), Βαλβέρδε – Βίνι, Ροντρύγκο (80′ Θεμπάγιος), Μπενζεμά