Στεγνό… καθάρισμα για τη Σίτι/VIDEO

Οι «πολίτες» κέρδισαν την Γκλάντμπαχ με 2-0 στην «Puskás Aréna» και βρίσκονται με το ενάμισι πόδι στα προημιτελικά

CHAMPIONS LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-2

Γήπεδο: Puskás Aréna

Πραγματοποιώντας μια μεστή και… κυνική εμφάνιση, η Σίτι κέρδισε με 2-0 την Γκλάντμπαχ, επί Ουγγρικού εδάφους κι έκανε άλμα για την πρόκριση. Φοβερή αμυντικά σε ακόμη ένα ματς η ομάδα του Πεπ, κορυφαίος ο Κανσέλο, δεν μπόρεσε να απειλήσει στο ελάχιστο η Γκλάντμπαχ.

Στο 6ο λεπτό ο Σίλβα έβγαλε όμορφα δεξιά στον Στέρλινγκ που καθυστέρησε και κόπηκε, ενώ από το κόρνερ η μπάλα βγήκε έξω στον Φόντεν που σούταρε αλλά είδε τον Ζόμερ να μπλοκάρει. Στο 15’ οι Ζέσους, Στέρλινγκ και Γκιντογκάν δεν μπόρεσαν να βρουν χώρο και να κάνουν το σουτ μέσα από την περιοχή της Γκλάντμπαχ, ενώ στο 29’ ο Κανσέλο έβγαλε πανέμορφη σέντρα από αριστερά με το δεξί και ο Σίλβα με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι έγραψε το 0-1.

Στο 40ο λεπτό ο Κανσέλο έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 54’ ο Ζέσους έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή, είχε όλο το τέρμα να πλασάρει αλλά καθυστέρησε και κόπηκε από τον Ελβέντι.

Στο 60’ οι Γερμανοί βγήκαν στην κόντρα με αξιώσεις αλλά ο Ζακάρια έκανε κακή πάσα και στο 63’ ο Πλεά πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς. Μετά  από σέντρα από δεξιά έπιασε εναέριο τακουνάκι και η μπάλα πέρασε εκατοστά από το κάθετο δοκάρι του Έντερσον.

Και στο 65ο λεπτό, ο Κανσέλο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σίλβα πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζέσους με προβολή από κοντά έγραψε το 0-2.

Στο 78ο λεπτό το δυνατό σουτ του Φόντεν, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 83’ ο Ζόμερ μπλόκαρε το σουτ του Μαχρέζ και στο 84’ οι Γερμανοί φώναξαν για πέναλτι σε πτώση του Χόφμαν  μετά από επαφή με τον Κανσέλο αλλά δεν πήραν κάτι.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Ελβέντι, Ζακάρια, Γκίντερ, Μπενσεμπαϊνί, Λάινερ (63’ Λατσάρο), Κράμερ, Νοϊχάους, Χόφμαν (87’ Βολφ), Πλεά (63’ Τουράμ), Στιντλ (74’ Εμπολό)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Γουόκερ, Λαπόρτ, Γκιντογκάν, Ρόδρι, Στέρλινγκ (69’ Μαχρέζ), Ζέσους (80’ Αγουέρο), Φόντεν (80’ Τόρες),Μπερνάρντο Σίλβα

πηγή: aek365.org