Στην Παρί η πρόκριση μετά από «διαστημικό» ματς (vid)

Στο Παρίσι έγινε ένα παιχνίδι υψηλής ποδοσφαιρικής ποιότητας. Η Μπάγερν επικράτησε με 1-0 αλλά η πρόκριση πήγε στην Παρί χάρη στο σκορ του πρώτου ματς. Εκπληκτικό ματς από τον Νεϊμάρ που είχε τρία δοκάρια και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έμοιαζε ασταμάτητος.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Εμπαμπέ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και πλάσαρε άουτ. Στο 9′, μετά από μπέρδεμα στην περιοχή της Μπάγερν, η μπάλα έφτασε στον Νεϊμάρ που πλάσαρε πάνω στον Νόιερ, ο οποίος έκλεισε γρήγορα. HΜπάγερν απείλησε στο 26′ με σουτ του Σανέ που έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ίδια κατάληξη είχε και το συρτό σουτ του Κίμιχ. Η Παρί απάντησε με μεγάλη ευκαιρία στο 27′ όταν ο Εμπαπέ έκοψε για τον Νεϊμάρ ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ. Ο Βραζιλιάνος στο 34′ «χόρεψε» τον Ερνάντες και σούταρε. Το χέρι του Νόιερ και το δεξιά κάθετο δοκάρι σταμάτησαν την πορεία της προς τα δίχτυα.

Στο 37′ ήρθε νέα απίστευτη φάση με πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ. Άδειασε και πάλι τον Ερνάντες και με τρομερό σουτ με εσωτερικό φάλτσο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το ρεσιτάλ δοκαριών συνεχίστηκε όταν στο 39′ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα να βρει και πάλι το σίδερο (το δεξί κάθετο).

Ενώ λοιπόν ο Νεϊμάρ «σημάδευε» τα δοκάρια ο Κομάν με κεφαλιά στο 40′ έκανε το 0-1. Τέσσερα λεπτά μετά ο Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Αλάμπα.

Σε σουτ του ίδιου παίκτη σημειώθηκε και τη πρώτη καλή φάση στην επανάληψη. Ο Αλάμπα σούταρε στο 47′ και η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 53′ ο Ντι Μαρία έκοψε την μπάλα και ο Νεϊμάρ προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με προβολή. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ντιαλό τραυματίστηκε και βγήκε αλλαγή.

Ο Μίλερ στο 62′ πλάσαρε εξ επαφής με τον Νάβας να έχει βγει και να διώχνει την μπάλα. Επόμενη αξιόλογη φάση στο 77′ όταν ο Κιν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Εμπαπέ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του νεαρού Γάλλου. Ο Σανέ στο 82′ ελευθερώθηκε και έκανε κάτι ανάμεσα σε πλασέ και πάσα με την μπάλα να περνά άουτ. Οι Βαυαροί πίεσαν στα τελευταία λεπτά ψάχνοντας το γκολ που θα τους έστελνε στην επόμενη φάση. Η Παρί από την άλλη προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Φάση όμως δεν ολοκληρώθηκε.