ΑΕΚ – Ζόρια 0-3: Δεν έχασε… ταπεινώθηκε!

Νύχτα – εφιάλτης για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, που μετά την αποβολή του Σάκχοφ (στο 48′) παρουσίασε εικόνα διάλυσης και γνώρισε βαριά ήττα-ντροπή από την Ζόρια με 3-0!!! Ουσιαστικά η Ένωση… αποχαιρετά την Ευρώπη καθώς έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες.

Μαύρη βραδιά για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ! Η Ένωση κάνοντας ένα απαράδεκτο ματς και παίζοντας με δέκα παίκτες από την έναρξη του δευτέρου μέρους λόγω της αποβολής του Σάκχοφ, γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 0-3 από τη Ζόρια, βλέποντας πλέον τις ελπίδες πρόκρισης από τον όμιλο να χάνονται. Η Ένωση ήταν παντελώς ακίνδυνη σε όλο το πρώτο μέρος, με τον Μάσιμο Καρέρα να μην διαβάζει καθόλου καλά το ματς από τον πάγκο, και στο δεύτερο ημίχρονο μετά την αποβολή ήρθε και η… ταπείνωση με τα τρία γκολ των Ουκρανών από Χρόμοφ (61′), Καμπάγεφ (75′) και Γιουρτσένκο (πεν. 86′).

Η ΑΕΚ πέταξε όλο το πρώτο μέρος στα… σκουπίδια

Ο Μάσιμο Καρέρα επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με τον σχηματισμό και τα πρόσωπα που δοκίμασε στην τελευταία προπόνηση στα Σπάτα. Δηλαδή με 3-5-2, με τον Αθανασιάδη να ντεμπουτάρει στο τέρμα, τριάδα στην άμυνα τους Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου και Σβάρνα και στις πτέρυγες τους Ινσούα και Μπακάκη. Η τριάδα στο κέντρο ήταν η αναμενόμενη των Σιμόες, Σάκχοφ και Κρίστιτσιτς με τους Τάνκοβιτς και Λιβάια στην επίθεση.

Η ΑΕΚ… πέταξε όλο το πρώτο μέρος, κατά το οποίο μπορεί να κυκλοφορούσε μπάλα, ωστόσο είχε κάκιστη ανάπτυξη, δίχως εμπνεύσεις και τελικές πάσες. Με συνέπεια να δημιουργήσει μόλις μια ευκαιρία και αυτή στην αρχή του ματς (3′) όταν ο Λιβάια έπειτα από μια στατική φάση προσπάθησε να νικήσει τον Σεφτσένκο πλάγια μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Ένωση επιχειρούσε είτε με βαθιές μπαλιές, είτε με σέντρες από τα άκρα να βρει τρόπο να διασπάσει την ουκρανική άμυνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η όποια ανάπτυξη ήταν αργή, οι Λιβάια και Τάνκοβιτς έτρεχαν… άσκοπα στην κορυφή δίχως να μπορούν να βγουν συνεργασίες από τον άξονα, απέναντι σε μια Ζόρια, η οποία περίμενε να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Όπως στο 41′ όταν ο Τσίγκανικς μπήκε από πλάγια μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με δέκα από το 48′ η ΑΕΚ και… ολοκληρωτική κατάρρευση

Σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι η ΑΕΚ έχασε όλο το πρώτο 45λεπτο, έμεινε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με δέκα παίκτες. Αφού κινδύνευσε στο 47′ με ένα σουτ στην κίνηση από τον Γιουρτσένκο που πέρασε δίπλα από το κάθετο, στο αμέσως επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Σάκχοφ. Ο Ουκρανός μέσος της Ένωσης, που είχε κίτρινη από το πρώτο μέρος, είδε τη δεύτερη από τον Αγκάγεφ πηγαίνοντας με τον αγκώνα στη διεκδίκηση της μπάλας στο πρόσωπο του Ιβανισένια.

Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήρθε στο 52′ με ένα δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Σεφτσένκο με το ένα χέρι, ωστόσο ένα δεκάλεπτο αργότερα τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους κιτρινόμαυρους. Στο 61′ ο Τσίγκανικς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης βγήκε να απομακρύνει κάνοντας όμως ένα ολέθριο λάθος καθώς η μπάλα στρώθηκε στον Χρόμοφ, ο οποίος από κοντά έκανε το 0-1.

Ο Καρέρα έριξε στο ματς Γαλανόπουλο και Ανσαριφάρντ αντί Μπακάκη και Τάνκοβιτς γυρνώντας τον σχηματισμό με τετράδα στην άμυνα, με τον Σβάρνα δεξί μπακ. Ο τελευταίος στο 68′ από ένα γέμισμα που δεν είχε καμία τύχη λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για την ΑΕΚ καθώς ο Σεφτσένκο δεν υπολόγισε την τροχιά της μπάλας, η οποία βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Επτά λεπτά πιο μετά μπήκε και η… ταφόπλακα για την ΑΕΚ όταν ο Καμπάγεφ στο 75′ ξεμαρκαρίστηκε και από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε με καλοζυγισμένο σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 84′ ο Λιβάια θα μπορούσε απλά να μειώσει στο σκορ, αλλά το γυριστό του σουτ δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα ο διασυρμός ολοκληρώθηκε για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος έκανε πέναλτι, ο Γιουρτσένκο το εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το τελικό 0-3.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας (83′ Βασιλαντωνόπουλος), Ινσούα, Μπακάκης (65′ Γαλανόπουλος), Σιμόες (87′ Μαχαίρας), Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (66′ Ανσαριφάρντ), Λιβάια

Ζόρια (Βίκτορ Σκρίπνικ): Σεφτσένκο, Τσίγκανικς, Χάνα, Βέρνιντουμπ, Φαβόροφ, Ιβανισένια, Γιουρτσένκο (88′ Πέροβιτς), Κοτσέρχιν (82′ Λούνοφ), Χρόμοφ (88′ Αλαϊάρ), Καμπάγεφ (88′ Χριν), Γκλάντκι (63′ Ναζαρίνα)

πηγή: gazzetta.gr