Επέστρεψε από την «κόλαση» η Μίλαν, προκρίθηκε η Τότεναμ

Η Τότεναμ ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις στην Αυστρία, έμεινε στο 3-3 με τη ΛΑΣΚ, ωστόσο εξασφάλισε την πρόκριση της στους «32» του Europa League. Την απόλυτη ανατροπή έκανε η Μίλαν που βρέθηκε με 2-0 πίσω κόντρα στη Σέλτικ, ωστόσο έφερε «τούμπα» το ματς και επικράτησε με 4-2, κλειδώνοντας το εισιτήριο για τα νοκ αουτ.

ΛΑΣΚ – Τότεναμ 3-3

Μπορεί να ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις ωστόσο η Τότεναμ κατάφερε να πάρει τον βαθμό που χρειαζόταν και να εξασφαλίσει την πρόκριση της στους «32» του Europa League.

Η ΛΑΣΚ ήταν εκείνη που κατάφερε να προηγηθεί στην αναμέτρηση με τον Μίχορλ να βάζει μπροστά την ομάδα του στο 42ο λεπτό. Η απάντηση της Τότεναμ ήταν άμεση με τον Γκάρεθ Μπέιλ να σκοράρει από την άσπρη βούλα και να φέρνει το ματς στα ίσα στη λήξη του ημιχρόνου. Στο 56′ ο συνήθης ύποπτος Σον έφερε «τούμπα» το ματς και έβαλε την Τότεναμ μπροστά.

Το κυρίως γεύμα της αναμέτρησης ήρθε στα τελευταία λεπτά… Ο Έγκσταϊν ισοφάρισε και πάλι για τους γηπεδούχους στο 84ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντέλε Άλι έκανε το 3-2 για τα «σπιρούνια» από το σημείο του πέναλτι. Στις καθυστερήσεις ο Καραμόκο διαμόρφωσε το τελικό 3-3 που ήταν αρκετό για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο η οποία θα πρέπει να κερδίσει την Άντβερπ την τελευταία αγωνιστική για να πάρει και την πρώτη θέση του ομίλου.

ΛΑΣΚ: Σλάγκερ, Βαϊζίνγκερ, Χόλαντ, Αντράντε, Ρανφτλ, Μάντσεν, Μίχρολ, Ρένερ, Γκρούμπερ (68’ Ρέιτερ), Εγκεστάιν, Γκόιγκινγκερ (68’ Καραμοκό).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Χαρτ, Σάντσες, Τανγκανγκά, Ντέιβις, Ντόχερτι, Εντομπελέ (65’ Σισοκό), Λο Σέλσο (72’ Ντάιερ), Χόιμπιεργκ, Μπέιλ (82’ Οριέ), Σον (82’ Άλι), Λούκας Μόουρα (65’ Μπερχβάιν)

Μίλαν – Σέλτικ 4-2

Η Μίλαν κατάφερε να επιστρέψει από την κόλαση του 2-0 και να πάρει μια νίκη με την οποία εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, επικρατώντας με 4-2 της Σέλτικ.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να πάρουν σαφές προβάδισμα νωρίς, καθώς ο Ρόγκιτς και ο Έντουαρντ έβαλαν μπροστά την Σέλτικ με 2-0 μόλις στο 14ο λεπτό.

Η Μίλαν έφερε στα ίσα το ματς μόλις σε δύο λεπτά. Ο Τσαλχάνογλου άφησε άγαλμα τον Βασίλη Μπάρκα με μια φοβερή εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Καστιγιέχο έκανε το 2-2 στο 26ο λεπτό.

Ο Πίτερ Χοτζ έκανε το 3-2 στο 50ο λεπτό φέρνοντας «τούμπα» το ματς, ενώ ο Μπραχίμ Ντίας έκανε το 4-2 δίνοντας την πρόκριση στους «ροσονέρι».

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ (11’ Ρομανιόλι), Νταλότ, Γκάμπια, Ερναντές, Κεσί (61’ Μπενασέρ), Τσαλχάνογλου (61’ Ντίας), Κρούνιτς (46’ Τονάλι), Καστιγιέχο, Ρέμπιτς (83’ Κολόμπο), Χάουγκε.

ΣΕΛΤΙΚ: Μπάρκας, Μπίτον, Ελχαμέντ, Αγέρ, Λασάλτ, Μπράουν (78’ Σόρο), ΜακΓκρέγκορ, Κρίστι (86’ Κλιμάλα), Ρόγκιτς (67’ Εντσάμ), Φριμπόνγκ, Εντουάρ.