Το πάλεψε, τους άγχωσε αλλά… λύγισε στο τέλος η Ομόνοια

Στην ανωτερότητα της Ρέαλ Σοσιεδάδ κρίθηκε το παιχνίδι στην ΡΕΑΛΕ ΑΡΕΝΑ με τους Βάσκους να επικρατούν της Ομόνοιας με 2-1, σε ένα παιχνίδι που οι πράσινοι… άγχωσαν τους γηπεδούχους αρκετά, με το νικητήριο γκολ να έρχεται στο 80ο λεπτό.

Στο 30ο λεπτό ο Γκεβάρα έπιασε ένα κεραυνό και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Φαμπιάνο για το 1-0.  Στο 73ο λεπτό ο Μπρούνο τρύπωσε στην άμυνα της Σοσιεδάδ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος και έκανε το 1-1 για τους πράσινους! Ο Σόρλοθ έκανε το 2-1 από κοντά μετά από ασίστ του Κούμπο στο 80ο λεπτό.

Δυο αναγκαστικές αλλαγές η Ομόνοια με Κασάμα στο 12΄και Γιούστε στο 50΄.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 3ο λεπτό έγινε ένα λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας που έφερε ένα σουτ του Μέντες, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο. Μόλις στο 12ο λεπτό η Ομόνοια έχασε τον Κασάμα που έμεινε στο έδαφος με τον Χάμπο να παίρνει την θέση του. Στο 23ο λεπτό ο Ελουστόντο έχασε καλή ευκαιρία όταν η κοντινή του κεφαλιά πέρασε έξω.

Στο 30ο λεπτό ο Γκεβάρα έπιασε ένα κεραυνό και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Φαμπιάνο για το 1-0.

Σε γενικές γραμμές η Σοσιεδάδ έλεγχε το παιχνίδι χωρίς να φτιάξει πολλές φάσεις, αλλά πήρε την ουσία με ένα τρομερό γκολ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σο 50΄ο Λανγκ πήρε την θέση του Γιούστε που τραυματίστηκε στον καρπό του χεριού του.

Στο 64΄ο Σόρλοθ έφυγε κάθετα, έκανε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε. Σε γενικές γραμμές και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έψαχναν το δεύτερο γκολ.

Στο 73ο λεπτό ο Μπρούνο τρύπωσε στην άμυνα της Σοσιεδάδ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος και έκανε το 1-1 για τους πράσινους!

Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση με στόχο να φτάσουν στο γκολ της νίκης. Ο Σόρλοθ έκανε το 2-1 από κοντά μετά από ασίστ του Κούμπο στο 80ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις η Σοσιεδάδ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κούμπο, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του Μπρούνο.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Σόλα (75′ Γκοροσάμπαλ), Ελουστόντο, Ζουμπέλντια, Ρίκο, Ιγιαραμέντι (75′ Τουριέντες), Γκεβάρα, Μερίνο (61′ Ναβάρο), Μέντεζ, Τσο (61′ Κούμπο), Καριμπακουρού (61′ Σόρλοθ).

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Ψάλτης (65′ Μάθιους), Μίλετιτς, Παναγιώτου, Γιούστε (50′ Λανγκ), Κίτσος, Μιξ (65′ Παπουλής), Μπασιρού, Κασαμά (13΄Χαραλάμπους), Λοΐζου, Ανσαριφάρντ (65′ Μπρούνο).

Κίτρινες: Ζουμπέλντια /Μιξ, Μπασιρού, Λανγκ

Πολλές ευχαριστίες στους χορηγούς και υποστηρικτές των ευρωπαϊκών αγώνων, την εταιρεία MERIDIANBET, τη NISSAN και την PETROLINA.