Ligue 1: Μοιρασιά στο Μονακό!

Εξαιρετικό παιχνίδι στο πριγκιπάτο. Η εναρκτήρια αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, ήταν γεμάτη σασπένς και θέαμα. Η Μονακό ήρθε ισόπαλη με τη Λιλ 2-2. Αποτέλεσμα που μάλλον ικανοποιεί περισσότερο τους γηπεδούχους.

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ που είναι σε εκπληκτική κατάσταση κι έγινε ο πρώτος παίκτης στο Πρωτάθλημα που φτάνει τα 10 γκολ, έβαλε μπροστά στο σκορ την Λιλ μόλις στο 5ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Δε σταμάτησε εκεί όμως. Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, ο Ντέιβιντ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά δίνοντας «καθαρό» προβάδισμα στη Λιλ μόλις στο 9ο λεπτό.

Η Μονακό κατόρθωσε να μειώσει στο 41ο λεπτό με τον Ντιατά να κάνει το 1-2. Όμως τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους γηπεδούχους, όταν στο 78’ ο Πάβλοβιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κι άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Παρ’ όλα αυτά, η Μονακό βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 83’ με τον Μπεν Γεντέρ να διαμορφώνει το 2-2! Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες. Για την ομάδα της Βόρειας Γαλλίας, αγωνίστηκε και ο Σεχ Νιάς. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και νυν μεταγραφικός του στόχος, πέρασε στο ματς στο 70ο λεπτό αντί του Γιουσούφ Γιαζίτσι.

Η Μονακό είναι 7η με 19 βαθμούς αυτή τη στιγμή, ενώ η Λιλ βρίσκεται στη 12η θέση με 2 βαθμούς λιγότερους.