Τρελό ματς με γκολάρες στη Βεστφαλία

Η επιστροφή του Αλέ, μετά την περιπέτεια με τον καρκίνο, στη δράση, συνδυάστηκε με απίθανο ματς, που βρήκε νικήτρια, 4-3, την Μπορούσια Ντόρτμουντ, απέναντι στην σκληροτράχηλη Άουγκσμπουργκ.

Τρομερό ματς στη Βεστφαλία, με τη Ντόρτμουντ να προηγείται τρεις φορές, την Άουγκσμπουργκ να απαντάει ισάριθμες φορές και, τελικά, στο 78ο λεπτό, με υπέροχο γκολ του Τζιοβάνι Ρέινα, η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη, στο χορταστικό 4-3. Σπουδαία στιγμή, η είσοδος του Σεμπαστιάν Αλέ στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ιβοριανό να κάνει ντεμπούτο, με τη φανέλα της Ντόρτμουντ, μετά την περιπέτεια με τον καρκίνο. Στην έκτη θέση παραμένει η Μπορούσια, έπεσε στη 15η η Άουγκσμπουργκ.

Συναρπαστικό το πρώτο ημίχρονο, με τέσσερα γκολ, και την Άουγκσμπουργκ να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, στο 14ο λεπτό, όταν ο Ντεμίροβιτς σημάδεψε το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Ντόρτμουντ να απειλήσει, αλλά, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ο Γκίκεβιτς, απέκρουσε εξαιρετικά, τόσο το σουτ του Μάλεν, όσο και του Γκερέιρο. Στο 24′, ο Μουκοκό έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, για τη Ντόρτμουντ, κάτι που έκανε τελικά, πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν πάσες, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Άουγκσμπουργκ, ο Αντεγέμι έδωσε στον Άγγλο και εκείνος, παρότι δεν είχε καθαρό οπτικό πεδίο, σημάδεψε σωστά για το 1-0. Ακολούθησαν οι ευκαιρίες από Μάλεν και Χούμελς, για ένα δεύτερο γκολ, με την Άουγκσμπουργκ να ισοφαρίζει, στο 40ο λεπτό. Ο Μπέλιο έκλεψε από τον Σλότερμπεκ, πάσαρε στον Μάιερ και εκείνος, με υπέροχη ατομική ενέργεια, σκόραρε για το 1-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε παραπάνω από δυο λεπτά, αφού, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σλότερμπεκ, με κεφαλιά, επέτρεψε στη Ντόρτμουντ να πάρει, ξανά, το προβάδισμα, 2-1. Όμως, η Άουγκσμπουργκ δεν πτοήθηκε και έφτασε και σε δεύτερο γκολ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 45’+5′ για την ακρίβεια, ο Ντεμίροβιτς πήρε την κάθετη πάσα, πλάσαρε τον τερματοφύλακα Κόμπελ, η μπάλα κόντραρε και στον Ριέρσον και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Οι ομάδες συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και στην επανάληψη, με την Άουγκσμπουργκ να χάνει καλή ευκαιρία στο 61ο λεπτό με τον Ντεμίροβιτς. Ένα λεπτό αργότερα, όλο το “Signal Iduna Park” αποθέωσε τον Σεμπαστιάν Αλέ, που πέρασε στο παιχνίδι, έχοντας βγει νικητής στη μάχη με τον καρκίνο. Στο 70′, ο προπονητής της Ντόρτμουντ πέρασε στο ματς τους δυο παίκτες που καθόρισαν τη τύχη της αναμέτρησης, τον Μπινόε-Γκίτενς και τον Ρέινα. Στο 75′, ο Μπινόε-Γκίτενς, αφού ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Γκάμνι, με υπέροχο πλασέ, εκτός περιοχής, έκανε το 3-2. Αλλά, και η Άουγκσμπουργκ έκανε δυο αλλαγές, που της έφεραν γκολ. Στο 77′ ο Γεμπόα σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και, στην επαναφορά, ο Κολίνα έκανε το 3-3. Στο διάστημα 75′-78′ μπήκαν τρία γκολ, αφού, στο 78ο λεπτό, η άλλη αλλαγή της Ντόρτμουντ, ο Τζιοβάνι Ρέινα, με φοβερό σουτ, έγραψε το τελικό 4-3.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Οζτσάν, Μπέλινγκχαμ, Αντεγέμι (70′ Ρέινα), Μπράντ, Μάλεν (70′ Μπινόε-Γκίτενς), Μουκοκό (62′ Αλέ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμνι, Γκοουβελέου, Ουντουοκάι, Πέντερσεν, Ένχελς, Μάιερ (76′ Μπαουμγκάρτλινγκερ), Ρεχμπετσάι (76′ Κολίνα), Βάργκας (12′ Καρντόνα, 65′ Γιένσεν), Μπέλιο (76′ Γεμπόα), Ντεμίροβιτς