Στέψη για την Μπαρτσελόνα στο Clásico! (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Με γκολ του Φρανκ Κεσιέ στις καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα πήρε το clasico με 2-1 και εκτόξευσε την διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης στους 12 βαθμούς!

Απομένει μόνο η απονομή πλέον για την Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τσάβι κέρδισε τη Ρεάλ με 2-1 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, της ξέφυγε με 12 βαθμούς και δεν γίνεται να χάσει αυτό τον τίτλο.

Η Μπαρτσελόνα απείλησε στο 25ο λεπτό με κεφαλιά του Κρίστενσεν που έφυγε μόλις έξω ενώ στο 34’ ο Ραφίνια έπιασε νέο όμορφο σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Κουρτουά είπε όχι ξανά.

Και τελικά στο 45ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Κουρτουά κι ενώ ο Ραφίνια έπιασε αέρα, η μπάλα έφτασε στο πέναλτι στον Σέρτζι Ρομπέρτο κι εκείνος με άψογο πλασέ έγραψε το 1-1.

Στο 47ο λεπτό ο Βινίσιους πρόλαβε οριακά κι έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Βαλβέρδε σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή και στο 54’ το σουτ του Μόντριτς σταμάτησε στα σώματα.

Στο 59ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι γύρισε και πάλι λίγο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Μιλιτάο και να περνά μόλις έξω και στο 63’ ο Μπούσκετς έκανε τραγικό λάθος και ο Ροδρίγο πλάσαρε ολομόναχος από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά αστόχησε.

Στο 67ο λεπτό μετά από σέντρα από δεξιά ο Λεβαντόφσκι έπιασε το γυριστό στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε και στο 75’ ο Ραφίνια άλλαξε με τον Ρομπέρτο και σούταρε στην κίνηση αλλά ο Κουρτουά έβγαλε σε κόρνερ. Στο 83ο λεπτό ο Ασένσιο βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ.

Στο 86’ τα διαδοχικά σουτ των Μπενζεμά και Τσουαμενί σταμάτησαν σε σώματα και στο 90+2’ ο Μπαλντέ έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Κεσί πλάσαρε από το πέναλτι για το 2-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Μπαλντέ, Κουντέ, Σέρτζι Ρομπέρτο (76’ Κεσί), Κρίστενσεν, Γκάβι (90+1’ Φάτι), Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ, Ραφίνια (83’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μιλιτάο, Καρβαχάλ, Νάτσο (62’ Μεντί), Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά (76’ Τσουαμενί), Μόντριτς (76’ Θεμπάγιος), Κρόος (62’ Ροδρίγο), Βαλβέρδε (76’ Ασένσιο), Βινίσιους, Μπενζεμά.