Ανατροπή και κορυφή για τη Ρεάλ! (VIDEO)

Η Ρεάλ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, επικρατώντας με 3-1 της Σοσιεδάδ η οποία προηγήθηκε μέσα στο «Μπερναμπέου».

LA LIGA-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΤΗΣ-ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Τι κι αν βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Ρεάλ κέρδισε τη Σοσιεδάδ με 3-1 και έπιασε και πάλι την Μπαρτσελόνα στην 1η θέση.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ράμος έκανε τραγικό λάθος, ο Ζοσέ μπήκε στη φάση, πρόλαβε τον Κουρτουά και σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 0-1. Στο 8’ ο Αζάρ από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά αστόχησε και στο 17’ ο Ρεμίρο έσωσε μετά από μακριό σουτ του Μεντί. Και τελικά στο 47’ ο Μόντριτς εκτέλεσε από δεξιά  το φάουλ και  ο Μπενζεμά με το στήθος έκανε το 1-1.

Η Ρεάλ πίεσε στην επανάληψη και στο 48’ ο Βαλβέρδε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα άλλαξε πορεία και στον Ογιαρθάμπαλ και κατέληξε στα δίχτυα του Ρεμίρο για το 2-1. Στο 64’ μετά από κόρνερ ο Ζοσέ πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε, ενώ στο 67’ ο Ζιντάν έριξε στο ματς τον Γκάρεθ Μπέιλ με τον κόσμο της Ρεάλ να τον αποδοκιμάζει έντονα. Μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε απίθανη ευκαιρία, ενώ στο 74’ ο Μπέιλ σέντραρε από  δεξιά, ο Μπενζεμά με κεφαλιά έστρωσε στον Μόντριτς που με όμορφο σουτ από το πέναλτι έκανε το 3-1.

Στο 83’ ο Κουρτουά πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση σε σουτ του Ισάκ από αριστερά ενώ στο 90′ ο Μπέιλ έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά αλλά πλάσαρε παράλληλα με την εστία των Βάσκων.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Καρβαχάλ, Βαράν, Μεντί, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (76’ Κρόος), Μόντριτς, Μπενζεμά, Αζάρ, Ροντρίγκο (67’ Μπέιλ)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Μονρεάλ, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Γιορέντε, Θουμπελδία, Μερίνο, Όντεγκααρντ, Ζοσέ, Πόρτου (73’ Γιανουζάι), Ογιαρθάμπαλ (80’ Άιζακ)