Κάζο ολκής για την Ατλέτικο

Σοκ για την Ατλέτικο, που έχασε με 2-1 στην έδρα της από τη Μαγιόρκα κι έμεινε πίσω στη μάχη για τον τίτλο.

Στο 3ο λεπτό μετά από σέντρα ο Λόντι δε βρήκες για λίγο την μπάλα ενώ στο 4’ ο Κούνια πλάσαρε άστοχα εξ επαφής και στο 14’ και ο Κορέα αστόχησε από ιδανική θέση.

Στο 17’ ο Κόκε έβγαλε κάθετα στον Λόντι αλλά ο Ρέινα τον πρόλαβε και στο 26’ το σουτ του Πρατς έξυσε το δοκάρι του Όμπλακ ο οποίος στο 31’ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Λι Κανγκ Ιν. Μάλιστα στο 33’ ο Λι Κανγκ Ιν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 53’ ο Ρέινα είπε όχι σε σουτ του Κούνια.

Από το κόρνερ ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 60’ oΚούνια έχασε κι άλλη ευκαιρία. Τελικά στο 68ο λεπτό μετά από σέντρα του Κορέα από δεξιά, ο Κούνια με διπλή προσπάθεια από κοντά, άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο.

Ωστόσο στο 79ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ρούσο με γυριστή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στο 86’ ο Ρέινα είπε όχι σε κεφαλιά του Φελίπε και στο 89’ ο Κούμπο έφυγε στην κόντρα από το κέντρο μετά από κάθετη του Άνχελ και από κοντά πλάσαρε  για το 1-2.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς (11’ Ερμόσο), Λόντι, Φελίπε, Γιορέντε, Ντε Πολ (58’ Λεμάρ), Κοντογκμπιά, Κορέα (70’ Βρσάλικο), Κόκε, Γκριεζμάν (58’ Ζοάο Φέλιξ), Κούνια (70’ Σουάρες)

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ρέινα, Μαφέο, Βαλιέντ, Κόστα, Ρούσο, Ντε Γκαλαρέτα, Μπαμπά (79’ Φερ Νίνιο), Σάντσεθ (73’ Μπατάλια), Λι Κανγκ Ιν (84’ Σεντλάρ), Ντάνι Ροντρίγκες, Πρατς (73’ Άνχελ).

Πηγή: aek365.org