Σε κρίση η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο έμεινε στο 0-0 με τη Βιγιαρεάλ και πλέον είναι ξεκάθαρο πως η ομάδα του Σιμεόνε βρίσκεται σε κρίση.

Στο 12ο λεπτό οι “κολτσονέρος” είχε δοκάρι μετά από πλασαριστο σουτ του Φέλιξ στο οποίο παρενέβη και ο Ασένχο. Στο 24′ ο Πορτογάλος βγήκε απέναντι στον γκολκίπερ της Βιγιαρεάλ αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι στο 34′ είχαν την πρώτη του μεγάλη φάση όταν ο Τριγκέρος σούταρε από πλάγια θέση και ο Όμπλακ έδιωξε με εκπληκτική επέμβαση. Τρία λεπτά μετά ο Πάου Τόρες έπιασε την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Όλμπακ πρόλαβε προ του Ιμπόρα και γλίτωσε την ομάδα του.

Με το καλημέρα στην επανάληψη (47′) η Ατλέτικο απείλησε με σουτ του Σαούλ. Η Βίγια απάντησε στο 54′ όταν ο Τσουκουέζε μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση σούταρε άουτ. Ο Ζοάο Φέλιξ στο 63′ απείλησε και με ωραίο σουτ αλλά ο Ασένχο έδιωξε. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ερμόσο τράβηξε από τη φανέλα τον Ιμπόρα μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρξε παράβαση.

Στο 72′ ο Ζοάο Φέλιξ έστρωσε στον Κόκε που πλάσαρε άουτ και έξι λεπτά μετά βρήκε εξαιρετικά τον Λόντι που αστόχησε επίσης.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Πάου Tόρες, Ανγκίσα, Μόι Γκόμεθ (68’Εκαμπί), Ιμπόρα (73’Μορλάνες), Τριγκέρα, Κιντιγιά,  Τσουκουέζε (89’Οντιβέρος), Ζεράρ Μορένο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.: Όμπλακ, Άριας (80’Τρίπιερ), Φελίπε, Ερμόσο, Λόντι, Σαούλ, Παρτέι (59’Βιτόλο), Ερέρα (84’Γιορέντε), Κόκε, Φέλιξ, Μοράτα.

πηγή: aek365.org