Βλέπει ακόμη και τίτλο η Σεβίλλη!

Οι Ανδαλουσιανοί πέρασαν με 2-1 από την έδρα της Σοσιεδάδ και βρίσκονται στο -3 από την κορυφή αλλά με ματς παραπάνω από την Ατλέτικο

LA LIGA-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΣΕΒΙΛΛΗ: 1-2

Γήπεδο: Reale Arena

Η Σεβίλλη βρέθηκε να χάνει μέσα στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ, αλλά με ξέσπασμα 90 δευτερολέπτων, έφερε τούμπα το ματς και κέρδισε με 2-1. Έτσι κλείδωσε ουσιαστικά τη συμμετοχή της στην τετράδα και βλέπει και τίτλο καθώς απέχει ένα μόλις τρίποντο από την κορυφή, αλλά έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω από Ατλέτικο, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Ελουστόνδο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κάρλος Φερνάντεθ κοντρόλαρε στην περιοχή και σούταρε με τη μία για το 1-0.

Στο 10ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Εν Νεσιρί, ο Θουμπιμένδι και το δοκάρι έσωσαν τη Σοσιεδάδ και στην εξέλιξη της φάσης ο Εν Νεσιρί έπιασε νέα κεφαλιά σε κενό τέρμα, αλλά αστόχησε. Στο 20’ μετά από κόρνερ ο Φερνάντο πήρε την κεφαλιά και ο Οκάμπος από δύσκολη γωνία έβαλε τη προβολή, με τον Ρεμίρο να σώζει εντυπωσιακά και στο 22’ οι κόντρες ευνόησαν τον Φερνάντο που πλάσαρε εξ επαφής για το 1-1.

Και σχεδόν με τη σέντρα, ο Οκάμπος έκανε το σουτ, που βρήκε σε σώματα και σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Εν Νεσιρί να πλασάρει σε κενό τέρμα στην επαναφορά για το 1-2.

Στο 30ο λεπτό ο Ρεμίρο έσωσε μετά από σουτ του Οκάμπος, ενώ στο 35’ είπε όχι και σε κεφαλιά του Κουντέ, με τον Φερνάντο να πλασάρει άστοχα στην επαναφορά.

Μάλιστα στο 38ο λεπτό η Σεβίλλη άγγιξε το 3ο γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Φερνάντο.

Στο 49ο λεπτό ο  το σουτ του Σούσο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 56’ ο Εν Νεσιρί αστόχησε σε  νέο τετ α τετ με τον Ρεμίρο.

Στο 64ο λεπτό ο Μπόνο έσωσε μετά από σουτ του Ογιαρθάμπαλ, ενώ στο 79’ ο Γκουντέλι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ελουστόνδο (74’ Γουρίδι), Λε Νορμάντ (74’ Γιανουζάι), Θουμπελδία, Μονρεάλ, Θουμπιμένδι, Γκεβάρα, Μπαρενετσέα (82’ Πόρτου), Ογιαρθάμπαλ (74’ Γοροσαμπέλ), Κάρλος Φερνάντεθ, Ισάκ

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Κάρλος, Κουντέ, Ακούνια, Φερνάντο, Χορδάν (77’ Γκουντέλι), Πάπου Γκόμες (77’ Τόρες), Οκάμπος (90’ Βάσκες), Σούσο (65’ Ράκιτιτς), Εν Νεσιρί (90’ Ντε Γιονγκ)