Βραζιλία από… χρυσό, λύγισε στον τελικό την Ισπανία!

Το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε η Βραζιλία για δεύτερη συνεχόμενη φορά, η οποία επικράτησε της Ισπανίας με σκορ 2-1 σε ένα ματς που χρειάστηκε να πάει στην παράταση για να αναδειχθεί νικητής.

Σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η Βραζιλία με αρχηγό τον 38χρονο πλέον Ντάνι Άλβες, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, επικρατώντας της Ισπανίας με σκορ 2-1, χάρη σε τέρμα του Μάλκομ στο 109ο λεπτό και έτσι πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο Χρυσό, καθώς τα είχε καταφέρει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016.

Η «Σελεσάο» ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο καλά το ματς και έφτασε μια ανάσα από το γκολ (38′), ωστόσο ο Ριτσάρλισον αστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ, σε ένα πέναλτι που κέρδισε ο Ματέους Κούνια από άστοχη έξοδο του Ουνάι Σιμόν. Τελικά, οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ, με τον Κούνια να βρίσκει δίχτυα για το 1-0, έπειτα από ασίστ του Ντάνι Άλβες.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους (52΄), ο Ριτσάρλισον έχασε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τον επιθετικό της Έβερτον να νικιέται από τον Σιμόν σε τετ α τετ, ενώ η μπάλα στη συνέχεια χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, η «Φούριας Ρόχας» ανέβασε ρυθμούς και στο 61ο λεπτό έφερε στα ίσα το ματς, με τον Μικέλ Ογιαρθάμπαλ να κάνει το 1-1 με πολύ ωραίο τελείωμα στην κίνηση, από σέντρα του Σολέρ. Από εκεί και έπειτα, η Ισπανία είχε ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπράιαν Χιλ για να πάρει το ματς, ωστόσο αρχικά στο 85΄ η σέντρα-σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ένα σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής βρήκε επίσης το δοκάρι.

Στην παράταση, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, χωρίς ωστόσο να ανοιχτούν και να ρισκάρουν σε μεγάλο βαθμό. Τελικά, ο Μάλκομ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη, καθώς από ωραία σέντρα του Άντονι, βγήκε τετ α τετ, νίκησε τον Σιμόν και διαμόρφωσε το τελικό 2-1, που έδωσε το Xρυσό μετάλλιο στη «Σελεσάο».