ΑΦΕΝΤΙΚΟ στο Μιλάνο ο Ζλάταν! (αποτελέσματα/πρόγραμμα)

Ποια… πανδημία και ποιο «Derby della Madonina»; Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς νίκησε πρώτα τον κορωνοϊό και τώρα την Ίντερ!

Με μεγάλη εμφάνιση του… αγέραστου Σουηδού φορ που σκόραρε δις στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Μίλαν επικράτησε 2-1 της Ίντερ στο ντέρμπι της πόλης και συνεχίζει μόνη πρώτη και απόλυτη μετά από τέσσερις αγωνιστικές! Όλοι σας και μόνος μου από τον Λουκάκου, ο οποίος σκόραρε και πήγε να πάρει με το… έτσι θέλω τον βαθμό, αλλά δεν τα κατάφερε!

Στα του ματς, η Μίλαν αιφνιδίασε την Ίντερ. Κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Ντοναρούμα και με άψογη τακτική, κατάφερε να χτυπήσει δις και να σοκάρει τους τυπικά γηπεδούχους. Αρχικά, στο 12′ ο Ιμπραΐμοβιτς κέρδισε το πέναλτι από ανόητο μαρκάρισμα του Κολάροφ, νικήθηκε από τα έντεκα βήματα από τον Χαντάνοβιτς αλλά πήρε το ριμπάουντ για το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά δε, ο Λεάο με άψογη σέντρα βρήκε τον Σουηδό φορ, που είχε ξεχαστεί από τον Κολάροφ και με τελείωμα στην κίνηση έγραψε το 2-0! Άμεση απάντηση για την Ίντερ με τον Λουκάκου πριν το μισάωρο και το ματς είχε γινει ροντέο. Οι δύο ομάδες έβγαζαν φάσεις, η Ίντερ κυρίως σε σετ παιχνίδι και η Μίλαν στην κόντρα-επίθεση.

Ο Λουκάκου έπαιζε μόνος του με… όλους τους αντιπάλους, έφτιαχνε φάσεις και είτε τις τελείωνε ο ίδιος είτε σέρβιρε στους συμπαίκτες του αλλά το πλεκτό δεν κουνιόταν. Ο Χακίμι έχασε απίθανη ευκαιρία, Μπαρέλα και Πέρισιτς ήταν μέσα στις φάσεις διαρκώς και αυτοί με τον Λαουτάρο από την άλλη να βρίσκεται έξω από τα νερά του. Ο Λουκάκου κέρδισε πέναλτι από τον Ντοναρούμα, αλλά η απόφαση άλλαξε μέσω VAR και ο Λουκάκου λίγο έλειψε να… τεζάρει την Μίλαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τακουνάκι αλλά ο πορτιέρε της Μίλαν δήλωσε παρών και κράτησε το σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο.

Ένα τρίποντο που έκανε το 4/4 για την Μίλαν για 5η φορά στην ιστορία της, με τις προηγούμενες τέσσερις που συνέβη αυτό να κατακτά το πρωτάθλημα!