Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Μίλαν

Η ομάδα του Μιλάνου ζορίστηκε πολύ, μέχρι να νικήσει στην έδρα της, μετά από πολύ καιρό, 2-1 τη Τζένοα, και να παραμείνει στη δεύτερη θέση

SERIE A- 31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΤΖΕΝΟΑ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: SAN SIRO

Στις 7 Φεβρουαρίου ήταν η τελευταία φορά που η Μίλαν είχε νικήσει στο “Σαν Σίρο”. Πέρασαν, κάτι παραπάνω από, δυο μήνες για να μπορέσει η ομάδα του Πιόλι να πάρει τρίποντο στην έδρα της και, αυτό συνέβη με πολύ άγχος και αυτογκόλ, 2-1 τη Τζένοα. Έτσι, με τον Ζλάταν εκτός λόγω τιμωρίας, η Μίλαν κατάφερε να φτάσει σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, να μειώσει σε οκτώ τους βαθμούς της διαφοράς από την πρωτοπόρο Ίντερ, έχει ματς λιγότερο, και, την ίδια στιγμή, να ξεφύγει τέσσερις βαθμούς από την τρίτη Γιουβέντους, επίσης με ματς λιγότερο.

Με τη συμπλήρωση του 13ου λεπτού, η Μίλαν άνοιξε το σκορ. Από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ο Λεάο με το στήθος έστρωσε στον Ρέμπιτς και εκείνος με σουτ, εκτός περιοχής, νίκησε τον Περίν για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Λεάο επιχείρησε να κάνει το 2-0, αλλά τον σταμάτησε ο Περίν. Στο 29′ η Τζένοα απείλησε, για πρώτη φορά, με τον Ντέστρο να προσπαθεί, χωρίς επιτυχία, να νικήσει τον Ντοναρούμα. Τελικά, ο 30χρονος φορ νίκησε τον γκολκίπερ της Μίλαν, αφού στο 37ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε τη κεφαλιά, νίκησε τον Τομόρι στην εναέρια μονομαχία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Η Μίλαν έχασε καλή ευκαιρία να πάει με προβάδισμα στην ανάπαυλα, όταν, στο 44ο λεπτό, ο Σαελαμάκερς έπιασε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Η Μίλαν μπήκε δυνατά, στην επανάληψη, για δεύτερο γκολ, και στο 56ο λεπτό ο Τσαλχάνογλου έπιασε δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Έξι λεπτά αργότερα, σε εκτέλεση κόρνερ, ο Κιάερ έπιασε τη κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο. Τελικά, τη λύση την έδωσε παίκτης της Τζένοα. Μετά από κόρνερ, ο Σκαμακά, με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας, κάνοντας, άθελά του, το 2-1 για τη Μίλαν. Στο 78′ η Τζένοα απείλησε με τον Πιάτσα και στο 82′ ο Τσαλχάνογλου έφτασε κοντά στο 3-1. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μίλαν γλίτωσε την ψυχρολουσία, αφού δυο φορές Κιάερ και Τομόρι έδιωξαν πάνω στη γραμμή, με την ομάδα του Μιλάνου να παίρνει το τρίποντο.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλούλου (62′ Νταλότ), Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενάσερ (74′ Μπενάσερ), Σαελαμάκερς (63′ Ντίαζ), Τσαλχάνογλου (88′ Κρούνιτς), Ρέμπιτς, Λεάο (62′ Μάντζουκιτς)

ΤΖΕΝΟΑ:Περίν, Γκολντανίγκα, Ραντοβάνοβιτς, Μασιέλο, Τζιλιόνε (57′ Μπιράσι), Ζάιτς, Μπαντέλι, Στρούτμαν (83′ Μπεχράμι), Κασάτα, Ντέστρο (57′ Πιάτσα), Σκαμακά (74′ Σομουρόντοφ)