Απέδρασε από το Τορίνο με ψυχή πρωταθλήτριας η Ίντερ!

Η Ίντερ πήρε με 1-0 το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά τίτλου.

SERIEA’-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΙΝΤΕΡ: 0-1

Γήπεδο: AllianzStadium

Απίθανο διπλό για την Ίντερ στο μεγάλο ντέρμπι με τη Γιουβέντους. Οι «νερατζούρι» κέρδισαν μέσα στο Τορίνο με 1-0 και βρίσκονται στο -3 από την κορυφή έχοντας και ματς λιγότερο από τη Μίλαν. Πρώτη νίκη της Ίντερ μέσα στην έδρα της Γιουβέντους για το πρωτάθλημα μετά τις 03/11/12!

Στο 8ο λεπτό ο Σέζνι είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Σκρίνιαρ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χαντάνοβιτς έκανε απίθανη γκάφα και ο Κιελίνι σε κενό τέρμα έχασε το άχαστο με πλασέ. Στο 15’ ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Κουαδράδο ενώ στο 28’ ο Ντιμπάλα έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ που δεν ανησύχησε τον Χαντάνοβιτς. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Χαντάνοβιτς κόντραρε στα σώματα και στο 45

Από το πουθενά, ο Σάντρο έκανε πέναλτι στον Ντάμφρις. ο Σέζνι είπε όχι στην εκτέλεση του Τσαλχάνογλου και στην επαναφορά ο Τούρκος σκόραρε αλλά δόθηκε επανάληψη. Έτσι ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε ξανά κι έκανε το 0-1 αυτή τη φορά.

Στο 52’ μετά από λάθος πάσα του Χαντάνοβιτς ο Μοράτα που έβγαλε την κάθετη στον Ντιμπάλα, εκείνος σέρβιρε προς το κέντρο της περιοχής αλλά ο Μπρόζοβιτς έκοψε σωτήρια 63ο λεπτό ο Βλάχοβιτς έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ που έφυγε μόλις έξω.

Στο 74’ ο Ζακάρια έκανε φοβερή ενέργεια σον άξονα, σούταρε συρτά αλλά ο Χαντάνοβιτς και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ και  στο 90’ το φάουλ του Ντιμπάλα έφυγε αρκετά  έξω.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κιελίνι, Ντανίλο, Σάντρο (73’ Ντε Σίλιο), Κουαδράδο (85’ Μπερναρντέσκι), Ντε Λιχτ, Ραμπιό (85’ Αρτούρ), Λοκατέλι (34’ Ζακάρια), Μοράτα (73’ Κεν), Ντιμπάλα, Βλάχοβιτς

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Ντάμφρις (59’ Νταρμιάν), Μπαζτόνι, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς (77’ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (77’ Βιδάλ), Μπαρέλα, Ντζέκο (90+1’ Γκόζενς), Λαουτάρο Μαρτίνες (59’ Κορέα)

πηγή: aek365.org