Απόδραση τριάδας με Μχιταριάν για τη Ρόμα

Η Ρόμα άλωσε το «Λουίτζι Φεράρις» καθώς κέρδισε με 3-1 την Τζένοα και ανέβξκε στην 3η θέση. Χατ τρικ ο Χένρικ Μχιταριάν.

Στο 19ο λεπτό η Ρόμα άγγιξε το γκολ καθώς το σουτ του Μχιταριάν σταμάτησε στο δοκάρι της Τζένοα, μετά και από παρέμβαση του Περίν ενώ στο 45+2’ μετά από κόρνερ του Βερετού ο Μχιταριάν με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 47ο λεπτό ο Περίν έσωσε μετά από σουτ του Πέρες από το ύψος του πέναλτι και στο 50’ ο Σκαμάκα πέρασε πανέμορφα κάθετα στον Πιάτσα που έφυγε μόνος με τον Λόπεθ και τον πλάσαρε για το 1-1.

Στο 64ο λεπτό ο Περίν είπε όχι σε κεφαλιά του Πέρες αλλά στο 66’ ο ίδιος έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μχιταριάν από κοντά με προβολή έγραψε το 1-2.

Στο 73ο λεπτό ο Πελεγκρίνι έβγαλε τον Κριστάντε μόνος του με τον Περίν αλλά ο άσος της Ρόμα έκανε τραγικό τελείωμα αλλά στο 85’ ο Πέδρο σέντραρε από δεξιά και ο Μχιταριάν  μεόμορφο γυριστό από το πέναλτι, έγραψε το 1-3.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μαζιέλο (70’ Γκιλιόνε), Κρισίτο, Μπιράσκι, Μπάνι, Λεραγκέρ (81’ Ντέστρο), Ραντοβάνοβιτς (70’ Πελεγκρίνι), Ροβέλα, Πιάτσα (61’ Πάντεβ), Ζάιτς (81’ Μπαντέλι), Σκαμάκα

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Κάρσντορπ, Σπινάτσολα (14’ Πέρες), Βερετού, Πελεγκρίνι (87’ Βιγιάρ), Πέδρο, Μχιταριάν, Μαγιοράλ (61΄Κριστάντε)

πηγή: aek365.org