Έκανε το καθήκον της η Ίντερ

Η Ίντερ κέρδισε με 4-0 την Μπενεβέντο και βρέθηκε και πάλι στο -2 από την πρωτοπόρο, Μίλαν

SERIE A’-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

INTEΡ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: 4-0

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Επιστροφή στις νίκες την Ίντερ, που επικράτησε με 4-0 της Μπενεβέντο και πλησίασε και πάλι τη Μίλαν στους δύο βαθμούς.

Στο 7ο μόλις λεπτό, ο Έρικσεν εκτέλεσε από δεξιά ένα φάουλ και ο Ιμπρότα πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0. Στο 34ο λεπτό μετά από σέντρα του Έρικσεν ο Χακίμι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω, όπως και το σουτ του Λαουτάρο στο 36’.

Στο 48ο λεπτό η σέντρα σουτ του Έρικσεν από αριστερά κόντραρε στον Γκιλκ και σταμάτησε στο δοκάρι της Μπενεβέντο, με τον Λαουτάρο να σκοράρει στην επαναφορά αλλά να βλέπει το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Όμως στο 57’ο Λαουτάρο κέρδισε τις κόντρες στο ύψος της περιοχής και με άψογο πλασέ έκανε το 2-0 και στο 67’ ο Μοντιπό έκανε τραγική γκάφα, ο Λαουτάρο του έβαλε την κόντρα και ο Λουκάκου πλάσαρε με τη μία για το 3-0.

Η Ίντερ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 78’ ο Σάντσες πέρασε κάθετα στον Λουκάκου που γύρισε ανενόχλητος στο πέναλτι και με σουτ έγραψε το 4-0.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Σκρίνιαρ (74’ Ντε Φράι), Ντ’Αμπρόζιο, Χακίμι, Μπαρέλα (64’ Βιδάλ), Γκαλιαρντίνι (80’ Σένσι), Έρικσεν, Πέρισιτς, Λουκάκου (81’ Πιναμόντι), Λαουτάρο Μαρτίνες (74’ Σάντσες).

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Μπάρμπα, Καλντιρόλα (60’ Παζτίνα), Γκλικ, Ντεπάολι, Χετεμάι, Βιόλα (60’ Σκιαταρέλα), Ιονίτσα (70’ Τέγιο), Ιμπρότα (70’ Φούλον), Καπράρι (76’ Ινσίνιε), Λαπαντούλα.