Εορταστική 4άρα της Ρόμα στη Φλωρεντία!

Μεγάλη εμφάνιση για τη Ρόμα που πέρασε με 1-4 από το «Artemio Franchi» απέναντι στη Φιορεντίνα την οποία και άφησε στη… μιζέρια των εφτά συνεχόμενων παιχνιδιών χωρίς νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση για τη Ρόμα που πέρασε με 1-4 από το «Artemio Franchi» απέναντι στη Φιορεντίνα την οποία και άφησε στη… μιζέρια των εφτά συνεχόμενων παιχνιδιών χωρίς νίκη. Οι «τζαλορόσι» του Πάολο Φονσέκα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάνε όσο το δυνατόν πιο ήρεμοι στη διακοπή και τα κατάφεραν πανηγυρικά. Με ωραίο ποδόσφαιρο και πρωταγωνιστές τους Έντιν Τζέκο, Νικολό Τζανιόλο και Λορέντζο Πελεγκρίνι πήραν μεγάλη νίκη και βύθισαν ακόμα περισσότερο τους «βιόλα» που για μοναδικό θετικό στοιχείο μπορούν να κρατήσουν μόνο τον Ντούσαν Βλάχοβιτς που με αυτές τις εμφανίσεις δύσκολα θα παραμένει στη Φλωρεντία. Όπως δύσκολα θα παραμένει στη Φλωρεντία και ο Βιτσέντζο Μοντέλα που συνεχίζει τη συνήθεια του να καταστραφεί ομάδες.

Η Ρόμα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6′ με σουτ του Βερετού που απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι. Στο 12′ η Φιορεντίνα είχε καλή στιγμή με τον Πούλγκαρ να περνά εξαιρετική κάθετη για τον Βλάχοβιτς που για εκατοστά δεν έφτασε την μπάλα, ενώ στη συνέχεια ο Μπόατενγκ πήρε το ριμπάουντ και σούταρε από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Βλάχοβιτς σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 19′ η Ρόμα άνοιξε το σκορ με τον Πελεγκρίνι να κάνει ωραία ενέργεια και μπαλιά για τον Τζανιόλο που με τη μία γύρισε για τον Τζέκο κι αυτός από κοντά έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα οι «τζαλορόσι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόλαροφ. Στο 34′ η Φιορεντίνα μείωσε με κοντινό σουτ του Μπαντέλι μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ρόμα.

Η Φιορεντίνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52′ με τον Μπόατενγκ να περνά για τον Βλάχοβιτς αλλά ο Πάου Λόπεθ απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 63′ η Ρόμα απείλησε με κεφαλιά του Σμόλινγκ, μετά από κόρνερ του Πελεγκρίνι, που πέρασε λίγο έξω. Στο 73′ οι «τζαλορόσι» τελείωσαν το παιχνίδι με τους Τζέκο και Πελεγκρίνι να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να νικά τον Ντραγκόφσκι για το 1-3. Στο 88′ οι Ρωμαίο βρήκαν και τέταρτο τέρμα με ωριαία ενέργεια και καταπληκτικό πλασέ του Τζανιόλο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Φιορεντίνα έχασε τεράστια ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλάχοβιτς που κατέληξε στο δοκάρι του Πάου Λόπεθ.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες, Λιρόλα (83′ Σοτίλ), Πούλγκαρ, Μπαντέλι, Καστροβίλι (83′ Εϊσερίν), Νταλμπέρτ, Βλάχοβιτς, Μπόατενγκ (66′ Πέδρο)

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Φλορέντσι, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κόλαροφ, Ντιαβαρά, Βερετού, Τζανιόλο, Πελεγκρίνι (85′ Ουντέρ), Περότι (76′ Μιχιταριάν), Τζέκο

πηγή: aek365.org