«Καθάρισε» και χωρίς Κριστιάνο / Τρίποντο για τετράδα η Νάπολι

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν βρήκε δίχτυα, αλλά χάρη στο πολύ καλό της πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους ξέμπλεξε από το εμπόδιο της Τζένοα (3-1) και βρίσκεται σταθερά σε θέση ισχύος για την τετράδα. Διπλό και 4η η Νάπολι, λύτρωση στο 90+2′ η Λάτσιο.

Έβαλε τρία στην Κάλιαρι, σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης κόντρα στην Τορίνο, άνοιξε τον δρόμο της νίκης επί της Νάπολι. Μια φορά δεν σκόραρε στα τελευταία παιχνίδια και η Γιουβέντους «κόλλησε» στο μηδέν και ηττήθηκε (Μπενεβέντο, 0-1). Ο Κριστιάνο Ρονάλντο και τα γκολ του καθορίζουν εν πολλοίς τις τύχες των Μπιανκονέρι, αλλά το σύνολο του Αντρέα Πίρλο μπόρεσε να «καθαρίσει» τους τρεις βαθμούς και χωρίς αυτόν, απέναντι στη Τζένοα (3-1).

Το πιο πλούσιο και παραγωγικό πρώτο ημίχρονο της τριετίας για τη Γιουβέντους στο πρωτάθλημα, αποδείχθηκε «κλειδί» για τη νίκη. Μόλις στο 4’, ο Κουλουσέφσκι άνοιξε το σκορ από την ασίστ του Κουαδράδο, για να πάρει τη σκυτάλη στο 22’ ο Άλβαρο Μοράτα και να στερεώσει την επικράτηση των Μπινακονέρι, σε ένα ημίχρονο με 8 τελικές στον στόχο (μοναδική φορά τα τελευταία τρία χρόνια που πέτυχε κάτι αντίστοιχο τον περασμένο Ιανουάριο στο Κύπελλο, και πάλι κόντρα στη Τζένοα)!

Ο CR7 είχε τις ευκαιρίες του και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν άστοχος και οι Ροσομπλού φρόντισαν από νωρίς να «αγχώσουν» ξανά τη Γιούβε. Ο εκ των μεταγραφικών στόχων του συλλόγου, Τζιανλούκα Σκαμάκα σκόραρε στο 49’ κι έβαλε και πάλι στο ματς την ομάδα της Γένοβας. Ωστόσο, η οριστική λύση στο πρόβλημα ήρθε από τον πάγκο για τη Γιουβέντους. Για 3η φορά στη φετινή σεζόν, ο Γουέστον ΜακΚένι πέρασε στο ματς ως αλλαγή και βρήκε δίχτυα, πλασάροντας ιδανικά στο τετ-α-τετ τον πρώην Γιουβεντίνο, Περίν και είναι ο μοναδικός μέσος των Μπιανκονέρι τα τελευταία 20+ χρόνια που έχει τόσο συχνή επαφή με τα δίχτυα ερχόμενος από τον πάγκο.

Έτσι, η Γιουβέντους πήρε δεύτερο σερί τρίποντο και μείωσε ξανά στο -1 από Μίλαν, με την Ίντερ να έχει ξεφύγει για τα καλά στην υπόθεση τίτλου (+12). Πλέον, ο στόχος είναι να «κλειδώσει» τη συμμετοχή στο Champions League, στόχο για τον οποίο έχει τον πρώτο λόγο έναντι Νάπολι και Αταλάντα.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Ντανίλο, Κιέζα (74’ Αρτούρ), Μπεντανκούρ, Ραμπιό (84’ Ράμσεϊ), Κουλουσέφσκι (68’ ΜακΚένι), Μοράτα (68’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο

Τζένοα (Ντομένικο Μπαλαρντίνι): Περίν, Μασιέλο, Ραντοβάνοβιτς, Κρισίτο, Μπιράσκι (46’ Τζιλιόνε), Μπεχράμι (46’ Πιάτσα), Μπάντελι, Ροβέλα (63’ Ζάιτς), Τζαπακόστα, Πάντεφ (63’ Σομουρόντοβ), Σκαμάκα

Τρίποντο για τετράδα η Νάπολι

Η Νάπολι έφυγε με το τρίποντο από τη Γένοβα επικρατώντας εκτός έδρας (0-2) της Σαμπντόρια, τη οποίας έχει πάρει τον αέρα με πέντε συνεχόμενες νίκες, και συνεχίζει στη μάχη για την τετράδα και την έξοδο στο Champions League. Οι παρτενοπέι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση προσπερνώντας την Αταλάντα, η οποία δοκιμάζεται το βράδυ (21:45) από την Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι». Οι φιλοξενούμενοι, με τους οποίους αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς ο Κώστας Μανωλάς (αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 24′), άνοιξαν το σκορ με τον Φαμπιάν Ρουίθ στο 35ο λεπτό. Ο Ισπανός ολοκλήρωσε την εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των συμπαικτών του (αλλαγές με τη μία επαφή) και με το αριστερό νίκησε τον Αουντέρο για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 75′, αλλά το γκολ του Τόρσμπι δεν μέτρησε ύστερα από έλεγχο του VAR. Ο Όσιμεν στο 87ο λεπτό έφυγε στην πλάτη της άμυνας της «Σαμπ» μετά την κάθετη του Μέρτενς, ευστόχησε στο πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2), «σφραγίζοντας» το τρίποντο των Ναπολιτάνων.

Πηγή: gazzetta.gr