Κι άλλο γκολ ο Βέρντε, νίκη-θρίλερ για τη Ρόμα!

Νίκη βάλσαμο για τη Ρόμα, που κέρδισε τη Σπέτσια με 4-3 σε ματς θρίλερ κι επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δυο αγώνες. Εκδίκηση πήραν οι «τζιαλορόσι» από τη Σπέτσια, που τους απέκλεισε από το Κύπελλο και σταθεροποιήθηκαν στην τετράδα. Κι άλλο γκολ ο Βέρντε που πήγε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Σπινάτσολα έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από μακριά αλλά ο Προβεντέλ έσωσε, ενώ στο 17’ ο Πελεγκρίνι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μαγιοράλ από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Ωστόσο στο 24’ ο Σμόλινγκ έκανε τραγικό λάθος, ο Φαρίας κατέβασε στα δεξιά κι έκανε το γύρισμα, ο Λόπεθ απομάκρυνε ασταθώς και ο Πίκολι σε κενό τέρμα, πλάσαρε για το 1-1.

Στο 26ο λεπτό το σουτ του Πελεγκρίνι πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 34’ ο Μαγιοράλ απέφυγε τον Σαμπό κι έκανε το σουτ, που έφυγε αρκετά έξω και στο 45’ ο Προβεντέλ είπε όχι σε νέο σουτ του Πελεγκρίνι.

Οι «τζιαλορόσι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό ο Μαγιοράλ απέφυγε όμορφα έναν αντίπαλο στο ύψος της περιοχής και με έξυπνο πλασέ έγραψε το 2-1 ενώ στο 55’ ο Σπινάτσολα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κάρσντορπ με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Σπέτσια δεν τα παράτησε και στο 59’ Φαρίας άδειασε τον Σμόλινγκ και πλάσαρε από το πέναλτι για το 3-2. Στο 68ο λεπτό ο Πέρεθ έκανε το γύρισμα για τον Μαγιοράλ, που αστόχησε από κοντά και στο 73’ μετά από κόρνερ, ο Φαρίας έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 76ο λεπτό το σουτ του Βερετού έξυσε το δοκάρι του Προβεντέλ, ενώ στο 78’ ο κίπερ της Σπέτσια έσωσε μετά από πλασέ του Πελεγκρίνι και στην επαναφορά ο Πέρεθ αστόχησε από πλάγια θέση.

Στο 80ο λεπτό μπήκε στο ματς ο Ντανιέλε Βέρντε και στο 90’ ο Σμόλινγκ έκανε τραγικό λάθος και ο πρώην άσος της ΑΕΚ έκλεψε και πλάσαρε από κοντά για το 3-3.

Κι όμως στο 90+2’ μετά από σέντρα του Σπινάτσολα από αριστερά, ο Πέρες κατέβασε στο δεύτερο δοκάρι κι έστρωσε στον Πελεγκρίνι που έκανε το 4-3 από κοντά με δυνατό σουτ.

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Σμόλινγκ, Σπινάτσολα, Κάρσντορπ (81’ Πέρες), Κούμπουλα, Ιμπάνιεθ, Βερετού, Πελεγκρίνι, Βιγιάρ (67’ Κριστάντε), Μαγιοράλ, Πέρεθ (89’ Ντιαβαρά)

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεντέλ, Τέρτσι, Μαρκίτσα, Ντελ Όρκο (58’ Μπαζτόνι), Σαμπό (80’ Έρλιτς), Εστέβες, Ματζιόρε (58’ Ακάμπορα), Αγκουμέ, Φαρίας, Γκιασί (80’ Βέρντε), Πίκολι (33’ Γκαλαμπίνοφ)

Πηγή: aek365.org