Κρατάει γερά το «σεντόνι» η Νάπολι

Με πρωταγωνιστή τον Ινσίνιε, ένα γκολ, μια ασίστ και δυο δοκάρια, η ομάδα του Γκατούζο πέρασε από τη Φλωρεντία, 2-0 τη Φιορεντίνα, και προσπέρασε Γιουβέντους, Μίλαν

SERIE A- 37η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΝΑΠΟΛΙ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: ARTEMIO FRANCHI

Μια αγωνιστική πριν το τέλος, η Νάπολι δείχνει αποφασισμένη να κουνήσει “σεντόνι”, την επόμενη σεζόν, καθώς μετράει πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια, μετά το 0-2 επί της Φιορεντίνα. Η ομάδα του Γκατούζο σκαρφάλωσε στη τρίτη θέση, αφήνοντας πίσω τη Γιουβέντους, αλλά και τη Μίλαν, με την ομάδα του Μιλάνου να έχει ματς λιγότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τη Νάπολι, στο 12ο λεπτό, με τον Ζιελίνσκι να σουτάρει από μέση απόσταση και να υποχρεώνει τον γκολκίπερ Τερατσιάνο σε εξαιρετική επέμβαση. Στο επόμενο λεπτό, η Φιορεντίνα βγήκε στην επίθεση, ο Βλάχοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου καταγράφεται στο 34΄και ήταν για τη Νάπολι, με τον Ινσίνιε να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να χτυπάει το δοκάρι. Σε γενικές γραμμές, στο πρώτο 45λεπτο, η Νάπολι ήταν πιο δραστήρια, με τη Φιορεντίνα να κλείνει σωστά τους χώρους.
Στο 51′ η Νάπολι απείλησε με τον Πολιτάνο και δυο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι. Ο διαιτητής Αμπίσο συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε την άσπρη βούλα και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ινσίνιε. Αρχικά, ο Ιταλός νικήθηκε από τον γκολκίπερ Τερατσιάνο, αλλά, στην επαναφορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 56ο λεπτό. Μάλιστα, ο ρέφερι απέβαλε τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Φιορεντίνα, τον Ντραγκόφσκι, για διαμαρτυρία. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ινσίνιε είχε και δεύτερο δοκάρι, σε πλασέ που επιχείρησε. Στο 66′, πάντως, ο Ιταλός πιστώνεται την ασίστ, αφού, από δική του πάσα, ο Ζιελίνσκι σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Τερατσιάνο, για το 0-2 της Νάπολι. Έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της, η Φιορεντίνα δεν προσπάθησε για κάτι καλύτερο, με τη Νάπολι να κατεβάζει ταχύτητες, περιμένοντας το σφύριγμα της λήξης.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες, Βενούτι, Μποναβεντούρα (77′ Καγιεχόν), Πούλγκαρ, Καστροβίλι (66′ Εϊσερίκ), Μπιράγκι (66′ Ίγκορ), Βλάχοβιτς, Ριμπερί

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Ραχμάνι, Χισάι, Ρουίζ, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο (76′ Λοζάνο), Ζιελίνσκι (76′ Μέρτενς), Ινσίνιε, Οσιμέν (84′ Πετάνια)