Ο νόμος της Ίντερ στο Μιλάνο!

Άλμα προς το Σκουντέτο έκανε η Ίντερ, που πήρε με 3-0 το μεγάλο ντέρμπι της πόλη κόντρα στη Μίλαν κα της ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς

SERIE A’-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

MIΛΑΝ-ΙΝΤΕΡ: 0-3

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Αφεντικό στο Μιλάνο αλλά και σε ολόκληρο το Καπιονάτο η Ίντερ του Αντόνιο Κόντε. Οι «νερατζούρι» διέλυσαν τη Μίλαν με 3-0 στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης, της ξεφυγαν με τέσσερις βαθμούς κι έκαναν άλμα προς το Σκουντέτο!

Η Ίντερ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 5ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Λουκάκου έκανε το γύρισμα από δεξιά και κόπηκε, δεν τα παράτησε και έβγαλε νέα σέντρα με το αριστερά και ο Λαουτάρο με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 0-1.

Στο 15’ η άμυνα της Ίντερ έκανε διαδοχικά λάθη και ο Ιμπραΐμοβιτς προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι όντας με πλάτη στο τέρμα, αλλά ο Χαντάνοβιτς πετάχτηκε και μπλόκαρε. Στο 27’ ο Πέρισιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Λουκάκου δε βρήκε την μπάλα μέσα από τη μικρή περιοχή της Μίλαν, ενώ στο 33’ ο Ερναντές τσίμπησε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, γύρισε με τη μία κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Χαντάνοβιτς που απλά παρατηρούσε.

Στο 36’ ο Ντοναρούμα έβγαλε δύσκολα το σουτ του Πέρισιτς από αριστερά και στην επαναφορά ο Λαουτάρο δεν μπόρεσε να βάλει σωστά την προβολή εξ επαφής, ενώ στο 38’ ο Ιμπραΐμοβιτς έπιασε το γυριστό από το ύψος ρου πέναλτι αλλά ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε στη γωνία του.

Στο 45+2’ μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Σκρίνιαρ πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο πρώτο τρίλεπτο άγγιξε το γκολ εις τριπλούν.

Στο 47’ μετά από κόρνερ από αριστερά ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Χαντάνοβιτς πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση χαμηλά και στην εξέλιξη της φάσης ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε νέα κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά ο Σλοβένος του είπε και πάλι όχι. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τονάλι κέρδισε τις κόντρες κι έκανε το πλασέ από το πέναλτι αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά.

Στο 54’ ο Ίμπρα πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Κεσί αστόχησε από πλεονεκτική θέση με προβολή αλλά στο 57’ η Ίντερ βγήκε ιδανικά στην κόντρα, ο Έρικσεν άνοιξε αριστερά στον Πέρισιτς κι εκείνος έκανε με τη μία το γύρισμα στον Λαουτάρο, που από κοντά.

Μάλιστα στο 63’ η Ίντερ βγήκε και πάλι στην κόντρα και ο Μπαρέλα πέρασε κάθετα στον Λουκάκου, που άδειασε τον Κίερ κι έκανε το πλασέ από δεξιά, αλλά είδε τον Ντοναρούμα να σώζει εντυπωσιακά.

Μάλιστα στο 66ο λεπτό ο Λουκάκου πήρε την μπάλα στο κέντρο, έκανε φοβερή κούρσα και με ξερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 0-3. Ο Βέλγος σκόραρε έτσι σε 4ο διαδοχικό Derby Della Madonnina κι έγραψε ιστορία.

Από εκεί και πέρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Κόντε έριξε φρέσκους παίκτες στο ματς και η Ίντερ πήρε μια πανεύκολη νίκη.

Η μοναδική αξιόλογη φάση από εκεί και πέρα ήταν ένα σουτ του Ρέμπιτς στο 89ο λεπτό, με τον Χαντάνοβιτς να αντιδράμ και πάλι σωστά.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ρομανιόλι, Ερναντές, Κίερ, Καλάμπρια, Κεσί, Τονάλι (67’ Μεϊτέ), Σελεμέκερς (67’ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς (75’ Καστιγιέχο)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Νρε Φράι, Μπαζτόνι, Χακίμι (83’ Γιανγκ), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (78’ Γκαλιαρντίνι), Πέρισιτς (78’ Νταρμιάν), Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (78’ Αλέξις Σάντσες)

πηγή: aek365.org