Όρθια και στη Νάπολη η Ίντερ

Η Ίντερ πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα των «παρτενοπέι» και προβάρει το στέμμα του Καμπιονάτο

SERIEA ’-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ-ΙΝΤΕΡ: 1-1

Γήπεδο: Ντιάγκο Αρμάντο Μαραντόνα

Η Ίντερ έμεινε όρθια και μέσα στην έδρα της Νάπολι, από την οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1 και απέχει πλέον 9 βαθμούς από τη Μίλαν. Στοπ στο σερί των 11 νικών της Ίντερ έβαλαν οι «παρτενοπέι» που έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τετράδα.

Μετά από ένα πρώτο κακό 25λεπτο, η Ίντερ έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 27’. Οι Λουκάκου, Νταρμιάν και Χακίμι άλλαξαν πανέμορφα αλλά ο Ινσίνιε που είχε βρεθεί σε θέση άμυνας, έκοψε σωτήρια.

Στο 29’ μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Μπρόζοβιτς που έκανε το σουτ, ο Λουκάκου έβαλε την προβολή κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μερέτ. Στο 45+1’ ο Μερέτ πρόλαβε τον Μπαρέλα και στη συνέχεια ο Μανωλάς πρόλαβε να απομακρύνει προ του Λουκάκου.

Η Ίντερ μπήξε δυνατά στην επανάληψη και στο 55’ μετά από διώξιμο του Μανωλά ο Έρικσεν έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή κι έγραψε το 1-1.

Στο 59ο λεπτό το σουτ του Ντέμε πέρασε λίγο, ενώ στο 64’ μετά από σέντρα του Πολιτάνο, ο Ντο Λορέντζο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 90’ ο Μανωλάς έκοψε σωτήρια τον Χακίμι.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ρουί, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ντο Λορέντζο, Ντέμε, Ρουίθ (90+1’ Μπακαγιόκο), Ζιελίνσκι (88’ Ελμάς), Πολιτάνο (90+1’ Χισάι), Ινσίνιε, Οσιμέν (74’ Μέρτενς)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Νταρμιάν (69’ Πέρισιτς), Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Μπαζτόνι, Χακίμι, Έρικσεν (84’ Γκαλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (75’ Αλέξις Σάντσες)