Serie A: Σωτήρας Ντάμφρις για Ίντερ, «διπλό» η Τορίνο στη Μόντσα

Με την «ψυχή» στο στόμα έφυγε νικήτρια η Ίντερ απ’ την έδρα της Λέτσε, με γκολ στις καθυστερήσεις (2-1) – Νίκη της Τορίνο (2-1) στην έδρα της Μόντσα του Μπερλουσκόνι και του Μοντεστό.

Όλα έδειχναν να αρχίζουν ονειρικά στην πρεμιέρα του Καμπιονάτο για την Ίντερ. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Έχοντας μάλιστα για σκόρερ τον Ρομέλου Λουκάκου που επέστρεψε στους «νερατζούρι».

Όμως η Λέτσε που επέστρεψε στη Serie A, είχε ενθουσιασμό και δεν παράτησε σε καμία περίπτωση το ματς. Έτσι, στις αρχές του δευτέρου μέρους (48’) o Σισέ έκανε το 1-1. Δίνοντας νέο σασπένς στην αναμέτρηση.

Κι ενώ το ματς φαινόταν πως θα οδηγηθεί σε γκέλα της Ίντερ, ο Ντάμφρις ήρθε να σώσει την κατάσταση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Ολλανδός πέτυχε το νικητήριο γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, η οποία έστω και με αυτό τον τρόπο πήρε τους 3 βαθμούς.

ΜΟΝΤΣΑ-ΤΟΡΙΝΟ 1-2

Ο ενθουσιασμός της νεοφερμένης στη Serie A, Μόντσα, σταμάτησε πάνω στην Τορίνο. Η ομάδα του Μπερλουσκόνι και του Μοντεστό, έμαθε με το «καλησπέρα» τις δυσκολίες που θα συναντήσει στην φετινή της προσπάθεια στο Καμπιονάτο, χάνοντας στην έδρα της με 2-1.

Ο Μίραντσουκ στο 43’ συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ για το 0-1. Το δεύτερο τέρμα της «Γκρανάτα» ήρθε απ’ τον Σανάμπρια στο 66’, με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν στις καθυστερήσεις με τον Μότα.