Τεσσάρα η Ιταλία, εξάρα η Σλοβενία (αποτελέσματα φιλικών)

ΔΙΕΘΝΗ ΦΙΛΙΚΑ

ΙΤΑΛΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ: 4-0

Γήπεδο: Renato Dall’Ara

Χωρίς να βρει την παραμικρή αντίσταση και βγάζοντας εξαιρετική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, η Ιταλία καθάρισε με 4-0 την Τσεχία σε φιλικό παιχνίδι στο «Renato Dall’Ara» της Μπολόνια, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του EURO. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι οι Λορέντζο Ινσίνιε και Τσίρο Ιμόμπιλε που είχαν συμμετοχή στα τρία από τα τέσσερα γκολ της «σκουάντρα ατζούρα».

Η Ιταλία άνοιξε το σκορ στο 23′ με τον Ινσίνιε να γεμίζει για τον Μπαρέλα, η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στον Ιμόμπιλε κι αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0. Οι «ατζούροι» πέτυχαν το 2-0 στο 42′ με τον Μπαρέλα να βγαίνει στην αντεπίθεση, να σουτάρει από τη μεγάλη περιοχή και με κόντρες να κάνει το 2-0. Στο 66′ οι Ιταλοί πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Ιμόμπιλε να περνά κάθετα για τον Ινσίνιε που πλάσαρε για το 3-0, ενώ στο 73′ ο Ινσίνιε έδωσε στον Μπεράρντι που από κοντά έκανε το 4-0.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Φλορέντσι (86′ Τολόι), Μπονούτσι, Κιελίνι (63′ Ατσέρμπι), Σπινατσόλα (63′ Έμερσον), Μπαρέλα, Ζορζίνιο (63′ Κριστάντε), Λοκατέλι, Μπεράρντι (77′ Κιέζα), Ιμόμπιλε (77′ Ρασπαντόρι), Ινσίνιε

ΤΣΕΧΙΑ: Παβλένκα, Τσουφάλ, Μπράμπετς, Τσέλουσκα (45′ Ζίμα), Μπόριλ, Κραλ, Νταρίντα (81′ Σάντιλεκ), Μάσοπουστ (61′ Σέβτσικ), Μπάρακ (45′ Σούτσεκ), Γιάνκτο (61′ Βίντρα), Κρμέντσικ (45′ Σικ)

Ουγγαρία – Κύπρος: 1-0

(Σάφερ 36′)

Δύσκολη νίκη για την Ουγγαρία που με γκολ του Σάφερ στο 36′, νίκησε με 1-0 την Κύπρο σε φιλικό παιχνίδι στη Βουδαπέστη. Καλή εμφάνιση από την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου που αν και δεν είχε την κατοχή, δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες χάνοντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.

Φινλανδία – Εσθονία: 0-1

(Σάπινεν 59′ (πεν.))

”Φιλική” αλλά μεγάλη νίκη για την Εσθονία που με πέναλτι του Σάπινεν στο 59′, νίκησε με 0-1 τη γειτονική της Φινλανδία σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ελσίνκι.

Σλοβενία – Γιβραλτάρ: 6-0

(Σπόραρ 11′, 34′, Ίλιτσιτς 17′, 57′, Εμλακάρ 38′, Γκόρεντς-Στάνκοβιτς 61′)

”Φιλική” εξάρα για τη Σλοβενία που διέσυρε το Γιβραλτάρ με 6-0 έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές του Γιόσιπ Ίλιτσιτς και Σπόραρ.

Οι Σλοβένοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με τον Σπόραρ να κάνει το 1-0, ενώ στο 16′ το Γιβραλτάρ έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Κ. Τσιπολίνα να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα η Σλοβενία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ίλιτσιτς να κάνει το 2-0, ενώ στο 24′ ο επιθετικός της Αταλάντα αστόχησε κι αυτός από την άσπρη βούλα. Το 3-0 πέτυχε στο 34′ ο Σπόραρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 4-0 στο 38′ ο Εμλακάρ. Ο Ίλιτσιτς σκόραρε κι αυτός για δεύτερη φορά κάνοντας το 5-0 στο 57′, ενώ στο 61′ ο Γκόρεντς-Στάνκοβιτς έγραψε το 6-0.

Σκόπια – Καζακστάν: 4-0

(Αλιόσκι 35′ (πεν.), Τρισκόφσκι 57′, Ριστόφσκι 74′, Τσουρλίνοφ 76′)

Εύκολη νίκη για τα Σκόπια που καθάρισαν με 4-0 το Καζακστάν σε φιλικό παιχνίδι, δείχνοντας πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του EURO.

Οι Σκοπιανοί άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλιόσκι στο 35′, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το Καζακστάν έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μουζίκοφ. Στο 57′ ο Τρισκόφσκι έκανε το 2-0, ενώ ακολούθησαν δύο γρήγορα γκολ για το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ριστόφσκι στο 74′ έκανε το 3-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Τσουρλίνοφ σκόραρε για το 4-0.

Κόσοβο – Μάλτα: 2-1

(Ράσιτσα 19′, 84′ – Ντίμετς 45+1′)

Ακόμα μία νίκη για το Κόσοβο που μετά το ”φιλικό” 4-1 απέναντι στο Σαν Μαρίνο, νίκησε με 2-1 και τη Μάλτα.

Οι Κοσοβάροι άνοιξαν το σκορ με τον Ράσιτσα στο 19′ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Μάλτα έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντίμετς. Το Κόσοβο πήρε τελικά τη νίκη με τον Ράσιτσα να σκοράρει για δεύτερη φορά κάνοντας το 2-1 στο 84′.

Νησιά Φερόε – Ισλανδία: 0-1

(Μίκαελ Άντερσον 70′)

Με γκολ του Μίκαελ Άντερσον της Μίντιλαντ στο 70′, η Ισλανδία πήρε τη νίκη με 0-1 απέναντι στα Νησιά Φερόε σε φιλικό παιχνίδι στο Τόρσχαβν.