Τρίποντο η Ίντερ με υπογραφή Κορέα

Ο Αργεντινός σκόραρε δυο φορές, σε διάστημα οκτώ λεπτών, στο δεύτερο ημίχρονο και η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκαμψε την αντίσταση της Ουντινέζε, 2-0, διατηρώντας την επαφή της με την κορυφή

SERIE A- 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΝΤΕΡ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: GIUSEPPE MEAZZA

Με πρωταγωνιστή τον Χοακίν Κορέα, που βρήκε δίχτυα, για πρώτη φορά από τα τέλη Αυγούστου, και μάλιστα δυο φορές, η Ίντερ επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε και διατηρήθηκε στο -4 από τις πρωτοπόρους Μίλαν και Νάπολι, που έχουν ματς λιγότερο.

Στο 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να φανούν απειλητικοί, με τον Στρίγκερ Λάρσεν, στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, να πιάνει αδύναμο σουτ και τον Χαντάνοβιτς να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 13′, η Ίντερ βγήκε μπροστά, ο Μπαρέλα σούταρε και ο γκολκίπερ Σιλβέστρι απομάκρυνε. Ο διεθνής μέσος ήταν εκείνος που θέλησε να δημιουργήσει, περισσότερο, κινδύνους προς την αντίπαλη εστία και στο 18′ κατέγραψε το τέταρτο σουτ του στο ματς. Από εκτέλεση κόρνερ, στο 21ο λεπτό, ο Ρανόκια έπιασε τη κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια της εστίας της Ουντινέζε. Νέα τελική της Ίντερ, στο 26ο λεπτό, από τη συνεργασία Πέρισιτς-Μπαρέλα, με τον Σιλβέστρι να διώχνει τον κίνδυνο. Οι πρωταθλητές Ιταλίας πίεζαν και στο 36′ ο Τζέκο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα να περάσει τη γραμμή τέρματος. Νέα τελική για τον Μπαρέλα, στο 40′, αλλά, ούτε αυτή τη φορά, βρήκε δίχτυα. Δυο λεπτά πριν το 45λεπτο, η Ουντινέζε θέλησε να απειλήσει, αλλά το σουτ του Στρίγκερ Λάρσεν δεν ανησύχησε τον Χαντάνοβιτς.

Στο πρώτο 45λεπτο, ο Μπαρέλα κατέγραψε επτά τελικές, ρεκόρ για μέσο σε ματς της Serie A, με την Ίντερ να μπαίνει δυνατά στην επανάληψη, να φτάνει κοντά στο γκολ, στο 56′ σε προσπάθεια του Ντάμφρις και να ανοίγει το σκορ στο 60ο λεπτό. Με εξαιρετική ατομική ενέργεια, ο Χοακίν Κορέα μπήκε στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε τον Σιλβέστρι για το 1-0. Έχοντας ψυχολογία, η πρωταθλήτρια Ιταλίας πίεσε για ένα δεύτερο γκολ και στο 68΄έχασε διπλή ευκαιρία. Ο Τζέκο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιλβέστρι και στην επαναφορά, ο Γουάλας έβαλε στοπ στον Ντάμφρις που πήγε να πλασάρει. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντάμφρις, από δεξιά, πάσαρε στον Κορέα, εκείνος, ξεμαρκάριστος, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στο 73′, ο Βιδάλ αστόχησε από καλή θέση, για να κάνει το 3-0, και στο 82′ δεν μέτρησε γκολ της Ουντινέζε για οφσάιντ. Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες, η ομάδα από το Ούντινε γνώρισε την ήττα, που την φέρνει στη 14η θέση με 11 βαθμούς.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ρανόκια, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα (80′ Σένσι), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (70′ Βιδάλ), Πέρισιτς (86′ Ντιμάρκο), Τζέκο (80′ Λαουτάρο), Κορέα (70′ Σάντσες)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νούιτινγκ, Σαμίρ, Μολίνα (89′ Σόπι), Μακένγκο (70′ Αρσλάν), Γιάγιαλο (60′ Γουάλας), Στρίγκερ Λάρσεν (70′ Ουντότζι), Περέιρα, Σαξές (59′ Ντεουλοφέου), Μπέτο

πηγή: aek365.org