«STOP» στη Ρωσία – Κορυφή η Κροατία

Την πρώτη ήττα στον 8ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 γνώρισε η Ρωσία. Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ ηττήθηκε 2-1 από τη Σλοβακία στην Τρνάβα και έμεινε στους 6 βαθμούς. Από την άλλη, οι Σλοβάκοι, μετά από δύο ισοπαλίες, πήραν την πρώτη τους νίκη και έφτασαν τους 5 βαθμούς, που τους κρατάει στο κυνήγι της πρόκρισης.

Κάκιστο ήταν το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αφού μέχρι το 25’ δεν υπήρχε ούτε μια τελική προσπάθεια. Στο 38’, η Σλοβακία στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ της Ρωσίας, άνοιξε το σκορ με τον Σκρίνιαρ. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Φερνάντες, αλλά ο Κούτσιακ αντέδρασε σωστά.

Οι Σλοβάκοι μπήκαν με καλή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος και ήταν πιο επιθετικοί από την αντίπαλό τους, παρότι είχαν το προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά, οι Ρώσοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 71’ με τον Φερνάντες. Όμως, δεν το χάρηκαν πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα, ο Μακ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Σλοβακία με 2-1. Στα τελευταία λεπτά οι Ρώσοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά αυτή δεν ήρθε κι έτσι, οι Σλοβάκοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους.

«Καθάρισαν» οι… παλιοσειρές για την Κροατία

Τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο πανηγύρισε η Κροατία, που επικράτησε 3-0 της Μάλτας και έφτασε τους 6 βαθμούς. Τα γκολ πέτυχαν οι Πέρισιτς (62’), Μόντριτς (76’ πεν.) και Μπρεκάλο (90’), που επιστρατεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια για τους Μαλτέζους.

Η Κροατία πίεσε από τα πρώτα λεπτά για ένα γρήγορο γκολ και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 14’ με τον Πάσαλιτς, που σημάδεψε το δοκάρι. Η Μάλτα προσπαθούσε με «νύχια και δόντια» να κρατήσει το μηδέν και τα κατάφερε και με δόση τύχης στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Ζλάτκο Ντάλιτς ήρθε το πολυπόθητο γκολ με τον Πέρισιτς στο 62’. Ο 32χρονος επιθετικός, που είχε μπει στο παιχνίδι οχτώ λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπάρισιτς και έκανε το 1-0. Στο 76’ ο Μόντριτς, που ήταν επίσης μια από τις αλλαγές, πέτυχε το δεύτερο γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους Κροάτες. Το τελικό 3-0 «έγραψε» ο Μπρεκάλο στο 90’.