Πεντάρα μεσοβδόμαδα ο Άγιαξ, εννιάρα τώρα στο πρωτάθλημα! (vid)

Δεν σταμάτησε να σκοράρει ο Άγιαξ. Μετά το επιβλητικό 5-1 μέσα στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το Champions League, είχε άλλα εννέα γκολ στη… φαρέτρα του.

Θύμα του αυτή τη φορά η δύσμοιρη Καμπούρ η οποία έφυγε από το Άμστερνταμ με το 9-0 στην πλάτη της.

Ο «Αίαντας» δεν άφησε το πόδι του από το γκάζι. Δεκατέσσερα γκολ σε μόλις τέσσερις μέρες για την ολλανδική ομάδα του Τεν Χάαγκ. Σκορπά τον φόβο και τον τρόμο στο διάβα της. Φτάνοντας εκ νέου στην κορυφή της Eredivisie μετά από πέντε αγώνες.

Με τη δεύτερη (προς στιγμήν) Αϊντχόφεν όμως να έχει ντέρμπι αύριο Κυριακή, καθώς υποδέχεται τη Φέγενορντ. Η PSV αν κερδίσει θα πάει εκείνη στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας αυτή τη στιγμή έναν βαθμό λιγότερο από τον Άγιαξ.

Το σκορ άνοιξε ο Τίμπερ στο 16ο λεπτό και 180 δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε ο Μπέργκις για το 2-0. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε αμείωτος. Η… μουσική δεν σίγησε και ο Άγιαξ χόρευε στην περιοχή της Καμπούρ.

Στο 29′ ο Μαζραουί τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας από το Άμστερνταμ. Με τον Νέρες να κάνει το 4-0 επτά λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ματς, ο Τάντιτς πέτυχε κι εκείνος γκολ, για να έρθει ο Ντάραμι που πήρε τη θέση του πρώτου να σκοράρει για το 6-0. Ακόμα δεν διαβάσατε για τον δήμιο Αλέ.

Δεν μπορούσε να μην γευτεί κι εκείνος τη χαρά του γκολ. Στο 67ο λεπτό πέτυχε το τέρμα του το οποίο ήταν το μοναδικό του στην αναμέτρηση. Το 8-0 έκανε ο Ντανίλο έπειτα από ασίστ του Νέρες στο 76′, για να έρθει ο τελευταίος να βάλει το ένατο κεράκι στην τούρτα της νίκης του Άγιαξ στο 84΄.