Πρόκριση στα πέναλτι η Αίγυπτος και τελικός Σαλάχ VS Μανέ!

Από θέαμα υστέρησε το παιχνίδι της Αιγύπτου με τη διοργανώτρια χώρα του Κόπα Άφρικα, Καμερούν. Το 0-0 διατηρήθηκε για 120 λεπτά και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι! Εκεί οι παίκτες του Κάρλος Κεϊρόζ ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη μεγάλη πρόκριση. Η Αίγυπτος καλείται να αντιμετωπίσει στον τελικό της διοργάνωσης τη Σενεγάλη.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι ο Μοχάμεντ Σαλάχ θα συναντήσει τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ, Σαντιό Μανέ! Την τιμητική τους θα έχουν οι «κόκκινοι» του Μερσεϊσάιντ την Κυριακή 6/2. Τότε θα έχουν παίξει με την Κάρντιφ για το FA Cup και θα δουν τη μάχη των δυο σούπερ σταρ τους.

Το Καμερούν εν γένει ήταν καλύτερο στο παιχνίδι έχοντας τις περισσότερες ευκαιρίες. Ο σταρ του αγώνα, Μοχάμεντ Σαλάχ δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός. Χάνοντας μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 56ο λεπτό, με τον Ονανά να του στερεί σχεδόν σίγουρο γκολ δεδομένης της κλάσης του.

Άστοχο το Καμερούν, ψύχραιμη η Αίγυπτος

Ούτε στο μισάωρο της παράτασης οι δυο εθνικές ομάδες κατόρθωσαν να παραβιάσουν η μία την εστία της άλλης. Με τη διοργανώτρια χώρα να είναι αρκετά άστοχη από τα 11 μέτρα. Μονάχα η εναρκτήρια εκτέλεση του Αμπουμπακάρ ήταν εύστοχη για τους Καμερουνέζους. Από την άλλη, οι Αιγύπτιοι ευστόχησαν σε τρία πέναλτι, με τον Σαλάχ να μην χρειάζεται να εκτελέσει κάποιο και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής. Στον μικρό τελικό θα παίξει το Καμερούν ενάντια στην Μπουργκίνα Φάσο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αίγυπτος πήρε τρίτη συναπτή πρόκριση, αλλά μετά την κανονική διάρκεια αγώνα στο φετινό Κύπελλο Εθνών Αφρικής.