Ελαφρύ προβάδισμα για την ΑΕΚ και όλα ανοικτά για την πρόκριση (pics)

Σε παιγνίδι που έγινε στο «ΑΕΚ Αρένα» η ΑΕΚ κέρδισε την Πέτροκουμπ με 1-0  χάρις σε γκολ του Χέφελ στο 3ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση ενώ όλα θα κριθούν την ερχόμενη εβδομάδα στον επαναληπτικό που θα γίνει στην Μολδαβία.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ κατάφερε με το «καλησπέρα» να μπει μπροστά στο σκορ αφού ο Χέφελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ μόλις στο 3ο λεπτό.  Στο 22ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Χέφελ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Μοϊσόφ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αβραμ. Ένα λεπτό αργότερα η Πέτροκουμπ απείλησε για πρώτη φορά τους «κιτρινοπράσινους» ωστόσο ο Τόνιο βρισκόταν στην σωστή θέση και εξουδετέρωσε το πλασέ του Τάρας. Στο 45+1’ η Πέτροκουμπ απείλησε για δεύτερη φορά με το σουτ του Τάρας να φεύγει μόλις δίπλα από την εστία του Τόνιο. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάστρε και το λάθος γύρισμα του Τάρας.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και στο 47ο λεπτό απείλησε την εστία της Πέτροκουμπ με τον Αβραμ να απομακρύνει εντυπωσιακά την κεφαλιά από τον Μοϊσόφ. Στο 69ο λεπτό η Πέτροκουμπ απείλησε εκ νέου την εστία του Τόνιο. Ο Ντζουμ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Ισπανός πορτιέρο απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Στο 83ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Γιάννου έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Αβραμ απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την ΑΕΚ να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση ενώ όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό αγώνα που θα γίνει στην Μολαδαβία.

To PROTATHLIMA ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

90′ 5 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

84′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κάσες πέρασε στην θέση του Μοϊσόφ.

83′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιάννου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Αβραμ απομάκρυνε σε κόρνερ.

78′ Έχει την κατοχή η ΑΕΚ και προσπαθεί να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ ωστόσο δυσκολεύεται μπροστά από την οργανωμένη άμυνα της Πέτροκουμπ.

69′ Ευκαιρία για την Πέτροκουμπ. Ο Ντζουμ έκανε το δυνατό σουτ ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση.

68′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν στην θέση του Χέφελ.

62′ Αλλαγή για την Πέτροκουμπ. Ο Σλίβκα πήρε την θέση του Τάρας.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Τάρας.

55′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κογιοκάρι, μάζεψε εύκολα ο Τόνιο.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Τρισκόφσκι.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Κογιοκάρι.

47′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μοϊσόφ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ωστόσο ο Αβραμ απομάκρυνε με υπερένταση.

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τέτε πήρε την θέση του Ιωάννου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+3′ Δοκάρι για την ΑΕΚ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάστρε και λάθος γύρισμα του Τάρας.

45+1′ Ευκαιρία για την Πέτροκουμπ. Ο Τάρας έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

45′ 3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

35′ Απευθείας εκτέλεση φαουλ από τον Τρουγιόλς, η μπάλα πέρασε έξω.

34′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Πέτροκουμπ, αυτή την φορά για τον Ντζου.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Μούντραντς μετά από φαουλ στον Γιάννου.

26′ Διακοπή στο παιγνίδι για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

23′ Ευκαιρία για την Πέτροκουμπ. Ο Τάρας έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Τόνιο ήταν στην σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χέφελ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Μοϊσόφ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αβραμ.

16′ Μακρινό σουτ από τον Τάρας, η μπάλα πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του Τόνιο.

10′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πέτροκουμπ. Ο Γκούλσεακ πήρε την θέση του Ντέτοφ.

8′ Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα η ΑΕΚ, ενώ η Πέτροκουμπ αμύνεται στο δικό της μισό.

3′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Χέφελ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

2′ Φαουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ στα όρια της περιοχής της Πέτροκουμπ.