Δυο κακές στιγμές πρόδωσαν την Εθνική Ελλάδας

Το πάλεψε η Εθνική στην Ιταλία αλλά… Δυο κακές στιγμές της Άμυνας της από Μπουχαλάκη και Πασχαλάκη έφεραν την ήττα με 2-0 από την Ιταλία που προκρίθηκε και μαθηματικά στα Τελικά του Euro. Τρεις φορές η γαλανόλευκη έφτασε κοντά στο γκολ, οι δύο πριν τα γκολ των Ιταλών.

Η Εθνική μας παρατεταμένη σε σχήμα 4-3-1-2 που όταν ήταν πίσω από την μπάλα έπαιζε με 4-3-3, ειχε τη πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού στο 12′. Καταπληκτικό γύρισμα με τη μια του Μπακασέτα στον Λημνιό, ο οποίος σουτάρε με δύναμη από θέση μέσα δεξιά, αλλά ο Ντοναρούμα Έδιωξε με το χέρι. Οι Ιταλοί αν και είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας, σουτάραν Γι πρώτη φορά προς το τέρμα του Πασχαλάκη στο 28′ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σιόβα και έφυγε κόρνερ. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ιμόμπιλε στο 40′.

Πρώτη απόκρουση του Πασχαλάκη στο ματς έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Κεφαλιά του Ιμόμπιλε μετά από σέντρα του Ντ’Αμπρόζιο στο 54′, έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ. Η Ελλάδα άγγιξε το γκολ και στο 60′. Ο Ζεκά έκλεψε από τον Βεράτι, έδωσε στον Λημνιό, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Κουλούρης σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων. Δυο λεπτά μετά η Ιταλία άνοιξε το σκορ. Ο Ινσίνιε σούταρε προς την εστία και ο Μπουχαλάκης έβαλε το χέρι του κάνοντας πέναλτι ενώ ο Πασχαλάκης έπεφτε προς την μπάλα. Ο Ζορζίνιο το μετέτρεψε σε γκολ κάνοντας το 1-0. Σουτ του Ιμόμπιλε στο 70′ έφυγε μόλις άουτ. Στο 73′ η Εθνική απείλησε ξανά. Γέμισμα του Σιόβα, ο Μπουχαλάκης έστρωσε στον Μπακασέτα αλλά ο άσος της Αλάνιασπορ δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα έφτασε δίχως πρόβλημα στον Ντοναρούμα. Δεύτερο γκολ-δώρο στο 78′ από τους παίκτες του Φαν’τ Σιπ στους Ιταλούς. Ο Μπερναρντέσκι σούταρε μακριά από την περιοχή του Πασχαλάκη, η μπάλα κόντραρε και στον Γιαννούλη, ο Πασχαλάκης άργησε να κινηθεί προς την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της Ελλάδας. Διαδικαστικό χαράκτηρα είχαν τα τελευταία λεπτά με την Ελλάδα να γνωρίζει ακόμα μια ήττα στα Προκριματικά αν και στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Ιταλία που προκρίθηκε και τυπικά στα Τελικά του Euro.

ΙΤΑΛΙΑ(Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Σπινάτσολα, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Ντ’Αμπρόζιο, Βεράτι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα(87′ Ζανιόλο), Ινσίνιε, Ιμόμπιλε(79′ Μπελότι), Κιέζα(39′ Μπερναρντέρσκι)

ΕΛΛΑΔΑ(Τζον Φαν’τ Σιπ): Πασχαλάκης, Μπακάκης, Σιόβας, Σταφυλίδης, Χατζηδιάκος, Ζέκα, Μπουχαλάκης(75′ Γιαννούλης), Κουρμπέλης, Λημνιός, Μπακασέτας(80′ Μάνταλος), Κουλούρης(67′ Δώνης)

Πηγή: aek365.org