Ανατρεπτικός ΠΑΟΚ, σόκαρε (πάλι) την ΑΕΚ και πάει τελικό!

Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει σε τελικούς καθώς κέρδισε 2-1 και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στις 22 Μαϊου.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-1 με τον Γαλανόπουλο να δίνει το προβάδισμα στην Ενωση στο 69′ στον ημιτελικό της Τούμπας, αλλά ο Κρμέντσικ ισοφάρισε στο 84′ σε 1-1 και ο Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις έδωσε την πρόκριση στον τελικό.

Ο Τσιντώτας κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ, ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι, η Ενωση… ρίσκαρε και σε μία φάση που ξέχασε ο Μάνταλος να παίξει το οφσάιντ ο ΠΑΟΚ σκόραρε το χρυσό γκολ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μιτάι έκανε μεγάλο λάθος στο τέλος και ο Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις έκανε το τελικό 2-1.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ ξεκίνησαν με 3-5-2, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα ότι το δουλεύουν εδώ και πολύ καιρό, ενώ η Ενωση όχι. Αξιοσημείωτο όμως ότι ο Βιεϊρίνια παίζει αριστερό στόπερ.

Στο 2’ κιόλας ο ΠΑΟΚ… τρύπησε την άμυνα της ΑΕΚ, αλλά ο Τσιγκρίνσκι πρόλαβε τον Σβιντέρφσκι πριν απειλήσει. Η Ενωση είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με τον Ουκρανό να ηγείται στα μετόπισθεν της, ενώ ο ΠΑΟΚ με σωστό πλάνο κρατούσε το υπέρ του σκορ. Στο 28’ τελικά ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στο 26′ ο Ζίβκοβιτς βγήκε από τα δεξιά έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Ουάρντα που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να σώζει την ομάδα του. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πλησίασε στο γκολ και στο 35’ με τον Ουάρντα και τον Σβιντέρφσκι και γενικότερα έδειχνε πιο απειλητικός όποτε είχε χώρους, καθώς η τριάδα της ΑΕΚ δεν… δούλευε και πολύ.

Η Ενωση κάπως έτσι τελείωσε το ημίχρονο με μηδέν τελικές δίχως να έχει απειλήσει επί της ουσίας τον Πασχαλάκη, παρότι έψαχνε το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε έξυπνα και στο β’ ημίχρονο με στόχο να σκοράρει. Και στο 46’ ο Τσιντώτας κράτησε πάλι όρθια την ομάδα του με διπλή επέμβαση κρατώντας το μηδέν, με την άμυνα της ΑΕΚ να παρουσιάζει ξανά πολλά προβλήματα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πατούσε καλύτερα και στο 60’ απώλεσε την ευκαιρία να… καθαρίσει. Ο Ουάρντα έβγαλε στον Σβιντέρφσκι, αυτός ανατράπηκε -σύμφωνα με τον διαιτητή Ντόβερι- και κέρδισε πέναλτι. Ο Βιεϊρίνια το εκτέλεσε, ο Τσιντώτας έπεσε σωστά, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Ο Χιμένεθ αμέσως απάντησε με τριπλή αλλαγή βάζοντας Τάνκοβιτς, Αλμπάνη και Μιτάι και στο 67’ η ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ βρήκε φάση για γκολ, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε. Ομως στο 70’ βρήκε αυτό που έψαχνε… Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γαλανόπουλος στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά «κάρφωσε» την μπάλα στην εστία για το 0-1 με τον Πασχαλάκη ανήμπορο να αντιδράσει. Η ΑΕΚ έδειξε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από τη στιγμή που έκανε τις τρεις μαζεμένες αλλαγές της. Απείλησε, βρήκε τελικές, σκόραρε και πλέον ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Γκαρσία μετά το γκολ έβγαλε τον Βιεϊρίνια για να βάλει τον Μιχαηλίδη, διότι η ΑΕΚ έδειχνε πιο ενεργητική και απειλητική και ο ΠΑΟΚ πολύ κουρασμένος. Οσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι έδειχναν νεύρο, αλλά μία φάση άλλαξε τα πάντα. Στο 84’ ο Μπάμπα… κοίμισε την άμυνα της ΑΕΚ, ο Μάνταλος ξεχάστηκε στο οφσάιντ και ο Κρμέντσικ με κεραυνό έκανε το 1-1. Η Ενωση σοκαρίστηκε, δεν μπορούσε να αντιδράσει και στις καθυστερήσεις είδε τον Μιτάι να κάνει λάθος και ο Ζίβκοβιτς από μακριά έκανε το τελικό 2-1. Ετσι, ο ΠΑΟΚ επιστρέφει σε τελικούς μετά το περσινό… διάλειμμα, ενώ η ΑΕΚ δεν είναι φιναλίστ μετά το 2016!

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

Γκολ: 84’ Κρμέντσικ, 96′ Ζίβκοβιτς – 69’ Γαλανόπουλος

Κίτρινες: 34’ Ινγκασον, 47’ Βιεϊρίνια, 84’ Κρεμέντσικ – 36’ Ανσαριφάρντ, 60’ Γαλανόπουλος, 84’ Σβάρνας, 90′ Νεντελτσεάρου

Κόκκινες: –

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία, 3-4-3): Πασχαλάκης, Ινγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (77’ Μιχαηλίδης), Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μπάμπα, Ουάρντα (87’ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (77’ Κρμέντσικ)

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 3-5-2): Τσιντώτας, Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι (88’ Κοσίδης), Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος (88’ Νταντσένκο), Σιμάνσκι (62’ Τάνκοβιτς), Κρίστισιτς (62’ Αλμπάνης), Γαλανόπουλος, Λόπες (62’ Μιτάι), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ