Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός, έκλεισε θέση από τώρα στην τετράδα!

Πρόκριση από… ημίχρονο! Ο Παναθηναϊκός μπήκε γκαζωμένος, διέλυσε με 4-0 (σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο 45λεπτο) την Αναγέννηση Καρδίτσας και ουσιαστικά εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «4».

Ψεκάστε, σκουπίστε… περάστε! Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός για ένα ημίχρονο, σκοράροντας τέσσερα τέρματα, και με το εμφατικό 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, καθάρισε από σήμερα την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σόου από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στην Καρδίτσα, με τον Αϊτόρ να έχει δύο ασίστ και ένα γκολ, ο Βιτάλ πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα και ο Καρλίτος ακόμη ένα στην επιστροφή του με εντυπωσιακή λόμπα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Στο τέρμα ο Διούδης, με τους Κώτσιρα, Σάρλια, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ στην τετράδα της άμυνας. Ρουμπέν, Μαουρίσιο τα δύο χαφ, με τους Βιτάλ, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ στην μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Καρλίτος μοναδικό προωθημένο.

Με 4-3-3 παρέταξε την Αναγέννηση Καρδίτσας ο Περικλής Αμανατίδης. Ο Γκέκας στην εστία, με τους Κουτρουμάνο, Κοτσώνη, Γκόλια, Σταμόπουλο στην άμυνα. Πλέγας, Γκίνη, Βιδάλ η τριάδα στον άξονα, με τους Μπραμπίγια, Μπενγκόα στα εξτρέμ και τον Μανιό στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα στο παιχνίδι, έχοντας τον πλήρη έλεγχο. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βιγιαφάνιες έκανε κάθετη πάσα, ο Αϊτόρ το γύρισμα και ο Ματέους με ένα εύκολο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι».

Στο 12ο λεπτό η Αναγέννηση επισκέφτηκε για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή αλλά ο Κοτσώνης βρήκε την μπάλα με το γόνατο στέλνοντάς την λίγο άουτ και οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε δύο τα τέρματά της σε φάση… καρμπόν, με τον Αϊτόρ να μοιράζει ξανά και τον Βιτάλ να σκοράρει και πάλι για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες. Σε μια από αυτές ο Αϊτόρ πέτυχε το 3-0 ύστερα από κάθετη του Καρλίτος. Στο 42’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ όταν ο Καρλίτος με μια φοβερή λόμπα έκανε το 4-0, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Με το ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο μέρος, με το «τριφύλλι» κατά κύριο λόγο να έχει την κατοχή της μπάλας και να πιέζει την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη, η οποία έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις αλλά δεν ήταν και τελείως κλεισμένη πίσω, βοηθώντας να δούμε καλό ματς.

Στο 64ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα, με τον Καρλίτος να βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή και να σκοράρει, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ύστερα από έλεγχο που έγινε στο VAR.

Ο Ιωαννίδης που μπήκε ως αλλαγή έφτιαξε πολλές ευκαιρίες στην συνέχεια, αλλά χωρίς να καταφέρει να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στο 85’ ο Παλάσιος βρήκε δίχτυα, αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει ήδη το σημαιάκι και η φάση ήταν ως μη γενόμενη. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι με τον Παναθηναϊκός να επικρατεί 4-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από το σημερινό ματς την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

πηγή: sport-fm.gr