Ξέσπασε και αγκάλιασε την πρόκριση η ΑΕΚ

Έχοντας ένα εκρηκτικό επιθετικό εντεκάλεπτο (25’ – 36’) στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 4-2 του Βόλου στο ΟΑΚΑ και αγκάλιασε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, εν όψει και της ρεβάνς που θα ακολουθήσει στο Πανθεσσαλικό. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, βγάζοντας αντίδραση μετά το ξεκίνημα-σοκ και το 0-1 του Βόλου όπου πελαγοδρομούσε αμυντικά, είχε ένα διάστημα όνειρο με τέσσερα γκολ τα οποία πέτυχαν οι Τάνκοβιτς (2), Μάνταλος, Ολιβέιρα, οι οποίοι μαζί με τον εξαιρετικό και σήμερα Γκαρσία, γύρισαν την δύσκολη κατάσταση που είχε διαμορφωθεί. Μια κατάσταση, που οφειλόταν κυρίως στην κακή λειτουργία στο ανασταλτικό κομμάτι, με την ομάδα να δίνει δικαιώματα στον Βόλο. Μάλιστα, αυτά τα συμπτώματα της τραγικής αμυντικής συμπεριφοράς, εμφανίστηκαν και στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να μαρκάρει σωστά έχοντας σε κακή μέρα κυρίως τον Νεντσελτσιάρου αλλά και τους υπόλοιπους της άμυνας. Η ομάδα του Χιμένεθ εν τέλει, χάρη στην επιθετική ποιότητα των Μάνταλου, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα και Γκαρσία, έφερε τα πάνω κάτω και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης.

Με διάταξη 4-2-3-1, τους Σιμάνσκι – Κρίστιτσιτς στον άξονα, τον Μάνταλο δεκάρι, τον Γκαρσία δεξιά (έχοντας από πίσω του τον Νταντσένκο), τον Τάνκοβιτς αριστερά (με τον Μιτάι μπακ) και τον Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης, ξεκίνησε ο Μανόλο Χιμένεθ. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ αντιμετώπισε τρομακτικά προβλήματα, κυρίως στο πρώτο 20λεπτο, όπου βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, αλλά όταν πήρε μπρος (επιθετικά) ισοπέδωσε τον Βόλο. Κάνοντας το 0-1 του 14ου λεπτού, 4-1 στο 36’! Όπως είπαμε, ο Βόλος μπήκε με ένταση στο ματς και πρέσινγκ ψηλά αιφνιδιάζοντας την ΑΕΚ η οποία στο ξεκίνημα δεν πατούσε καθόλου μα καθόλου καλά. Ο αντίπαλος απείλησε μόλις στο 2’ με τον Περέα (ο Τσιντώτας του είπε όχι) αλλά και στο 11’ με τον Φεράρι από λάθος του Νταντσένκο. Το γκολ φαινόταν ότι ερχόταν για τον Βόλο με την ΑΕΚ να δίνει δικαιώματα και εν τέλει ήρθε στο 14’. Η μπάλα χάθηκε, ο Βόλος βρήκε ανοργάνωτη την κιτρινόμαυρη άμυνα στους χώρους και ο Δουβίκας που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα πλάσαρε για το 0-1 παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Λίγο αργότερα, δε, ο αντίπαλος άγγιξε και το δεύτερο γκολ, όταν πάλι από λάθος μαρκάρισμα του Νταντσένκο που δεν πατούσε καλά (αμυντικά), ο Μαρτόλο σούταρε αλλά ευτυχώς ο Τσιγκρίνσκι έβαλε την κόντρα. Τα πράγματα αρχίζουν να… γυρνάνε με τη συμπλήρωση του 25λεπτου, όταν η ΑΕΚ βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. Ήταν μια ωραία συνεργασία από τα δεξιά, με τον Γκαρσία να πασάρει στον Μάνταλο και ο αρχηγός με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ένωση κάνει την ανατροπή φέρνοντας τα πάνω-κάτω, όταν αυτή την φορά ο Κρίστιτσιτς με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Τάνκοβιτς και ο Σουηδός με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 2-1! Ήταν ένα χρονικό διάστημα που επιθετικά η ΑΕΚ, ότι έκανε τις έβγαινε, αλλά τα λάθη στην άμυνα παρέμεναν. Ευτυχώς, δεν τα πλήρωσε. Αντίθετα, οι παίκτες του Χιμένεθ βρήκαν τρίτο και τέταρτο γκολ σε ένα… τρελό τελευταίο 20λεπτο. Το 3-1 ήταν πραγματικά μαγεία, όταν ο Μάνταλος έπαιξε κοντά το κόρνερ με τον Τάνκοβιτς και ο Σουηδός σημάδεψε το παραθυράκι με εξαιρετικό δεξί σουτ, ενώ το τέταρτο γκολ ήρθε στο 35’, όταν ο Γκαρσία από πάσα του Νταντσένκο κέρδισε το πέναλτι, που αξιοποίησε ο Ολιβέιρα με εύστοχη εκτέλεση. Στο 41’ η ΑΕΚ άγγιξε και πέμπτο γκολ, όταν και ο παλι ο Νταντσένκο που ναι μεν είχε θέματα αμυντικά, αλλά επιθετικά είχε εξαιρετικές επιλογές, γύρισε παράλληλα σερβίροντας στον Ολιβέιρα αλλά το δυνατο σουτ που επιχείρησε εκείνος, δεν βρήκε στόχο. Με μια αλλαγή ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ, την είσοδο του Λόπες αντί του Νταντσένκο, με τον Πορτογάλο να πηγαίνει στο δεξί άκρο της άμυνας. Η Ένωση απείλησε στο 52’ με προσπάθεια του Τάνκοβιτς και σουτ μέσα από την περιοχή και έμοιαζε να ελέγχει γενικά την κατάσταση, κρατώντας σε απόσταση τον αντίπαλο από την εστία του Τσιντώτα. Δυστυχώς, τα συμπτώματα του πρώτου μέρους που αφορούσαν την τραγική ανασταλτική λειτουργία επανεμφανίστηκαν στο 57’, όταν ο Τάνκοβιτς δεν μπόρεσε να ανακόψει τον Φεράρι, αυτός γύρισε παράλληλα και ο Μήτογλου μπροστά από τον Τσιντώτα με πλασέ έκανε το 4-2. Πέντε λεπτά αργότερα, με την κιτρινόμαυρη άμυνα να πελαγοδρομεί, ο Βόλος απείλησε με τον Μπαρτόλο που εύκολα βγήκε σε θέση τετ-α-τετ (υπήρχε πάντως οφ σάιντ) ενώ στο 64’ η Ένωση απάντησε στις ευκαιρίες με το τετ-α-τετ του Γκαρσία ο οποίος θα μπορούσε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας δίπλα στον ολομόναχο Μάνταλο αλλά επέλεξε να εκτελέσει. Στο 70’ ο Χιμένεθ προχώρησε σε δύο αλλαγές για να φρεσκάρει την επίθεση του, βάζοντας τους Αλμπάνη – Ανσαριφάρντ, οι οποίοι μπήκαν στη θέση των Τάνκοβιτς – Ολιβέιρα. Έξι λεπτά μετά η ΑΕΚ αγγίζει το πέμπτο γκολ με ωραία κίνηση και σουτ του Καρίμ όπου ο Κλέιμαν του είπε όχι, ενώ λίγο αργότερα απείλησε και ο Αλμπάνης με μπάσιμο από αριστερά. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χιμένεθ γύρισε το σύστημα σε 4-3-3 με την είσοδο του Σιμόες (αντί του Μάνταλου), ενώ στο ίδιο σημείο μπήκε και ο Ραντόνια αντί του Μιτάι, με τον Λόπες να επιστρέφει στην… κανονικότητα και στο αριστερό άκρο. Η ΑΕΚ, που είχε σταθερά αυτές τις αρρυθμίες στην ανασταλτική της λειτουργία, κινδύνευσε στα τελευταία λεπτά να δεχθεί κι άλλο γκολ, αφού αρχικά σε εκτέλεση φάουλ του Νίνη ο Τσιντώτας είπε όχι, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Βόλος είχε και δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ και προσπάθεια του Κρητικού με την κιτρινόμαυρη άμυνα να μην αντιδρά.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο (46’ Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μιτάι (81’ Ραντόνια), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (82’ Σιμόες), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (70’ Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνεθ (53’ Μίλοκ), Δουβίκας, Μπαρτόλο (77’ Κρητικός), Νίνης, Περέα.

Πηγή: aek365.org