Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 0-1: Μεγάλο διπλό με… υπογραφή Βιεϊρίνια!

Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΟΚ κοντραρίστηκαν για την 2η αγωνιστική της Super League 1, με τους ασπρόμαυρους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη!

Αστέρας Τρίπολης- ΠΑΟΚ: Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στην Τρίπολη του Αστέρα, με 0-1 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να παρατάξει τον ΠΑΟΚ, στον αγωνιστικό χώρο τους Θεόδωρος Κολοκοτρώνης με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από την εστία, τους Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Σίντκλεϊ από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, τους Κούρτιτς και Στέφαν Σβάμπ στο κέντρο ενώ στην επιθετική γραμμή τοποθέτησε δεξιά τον Μουργκ, αριστερά τον Μιτρίτσα και τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Κάρολ Σβιντέρκι.

Στον αντίποδα για τον Αστέρα Τρίπολης, ο Μίλαν Ράσταβατς τοποθέτησε στο γήπεδο τους Παπαδόπουλο, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Ατιένζα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος, Κρέσπι, Σίτο, Καπίγια και Μπαράλες.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε την εστία του Παπαδόπουλου με σουτ του Μιτρίτσα, με τον Έλληνα γκολκίπερ να απομακρύνει την μπάλα με τις γροθιές.

Στο 21′ ο Αστέρας Τρίπολης άγγιξε το γκολ, στη πρώτη του σοβαρή ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Σίτο να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κανελλόπουλου και την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του ΠΑΟΚ.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε το πέναλτι έπειτα από πάτημα μέσα στην περιοχή, του Κανελλόπουλου στον Μπίσεσβαρ, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να το μετατρέπει σε γκολ και να βάζει μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο του Βορρά με 0-1.

Στο 30΄σημειώθηκε ακόμη μια καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να βγάζει μια ωραία σέντρα και τον Μπίσεσβαρ να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να λίγο άουτ, τη στιγμή που από πίσω ερχόταν και ο Αλεξάντρου Μιτρίτσα ενώ στο 37΄ ο Κάρολ Σβιντέρσκι απείλησε από πλάγια θέση τον Αστέρα, με τον Παπαδόπουλο να λέει στοπ στον Πολωνό επιθετικό.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια εντυπωσιακή απόκρουση από τον Πασχαλάκη στην εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αλβάρεζ, λίγο έξω από τα δεξιά της περιοχής της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να αποχωρεί στο 52′ από το παιχνίδι έπειτα από ένα πρόβλημα που αποκόμισε από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τον Ροντρίγκο Σοάρες να περνάει στη θέση του.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για το δεύτερο ημίχρονο, ανήκε στον Αστέρα στο 54′, όταν ο Ρεγκίς σούταρ δυνατά, αλλά ήταν άστοχος.

Η μεγάλη ευκαιρία όμως για τους Αρκάδες ήρθε έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Τζερόνιμο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε μια κομβική απόκρουση.

Η συνέχεια του ημιχρόνου δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό με τον Αστέρα όμως να του βάζει δύσκολα στο 87΄λεπτό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μπαράλες που από κοντά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και πριν αυτή περάσει τη γραμμή την μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

Ένα λεπτό μετά, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε ένα ωραίο σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ ενώ στο 91΄ο Πασχαλάκης ήταν και πάλι εκεί σε διπλό χρόνο, στον κεραυνό που εξαπέλυσε ο Ρεγκίς.

Κίτρινες: Κανελλόπουλος 26′, Σάντα Φε 77’/ Σβαμπ 42′, Μιχαηλίδης 69′

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (Ροντρίγκο 52′), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (Εσίτι 71′), Κούρτιτς, Μουργκ (Α. Ζίβκοβιτς 78′), Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα (Αουγκούστο 78′), Σβιντέρσκι (Άκπομ 78′)

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα (Γκαρσία 66′), Άλβαρεζ (Τασούλης 81′), Ατιένζα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (Σάντα Φε 66′), Κρέσπι, Σίτο (Γκόμες 66′), Καπίγια (Μπενίτο 81′), Μπαράλες

πηγή: sportime.gr